Przejdź do głównej zawartości

Saga czyli filiżanka, której nie ma - Cezary Harasimowicz

źródło: W.A.B..
Cezary Harasimowicz, uznany scenarzysta, napisał książkę pełną wspomnień. Snuta przez niego opowieść wiedzie nas przez wieki i zawirowania historii. Pozwala dotknąć nieistniejącego już świata. Świata przodków, którzy wiedli egzystencję, dziś zamkniętą tylko w jego pamięci.


To historia, która pozwala nam zbliżyć się do ludzi, którzy kiedyś żyli, śmiali się i płakali, a obecnie patrzą na nas ze starych, pożółkłych fotografii.

Czytając wspomnienia o rodzinie Królikiewiczów, poznajemy ich codzienne radości i troski, sposób postrzegania świata, a także realia życia w wieku dziewiętnastym i dwudziestym. W czasach, kiedy nasz kraj i polskie społeczeństwo było zgoła odmiennym zbiorem od tego jaki znamy obecnie.

Rodzina Królikiewiczów żyje bowiem w Polsce wielonarodowej, w o wiele większym zróżnicowaniu klasowym i właściwie w społeczeństwie biednym, a także w większości niepiśmiennym. W dużym stopniu rodzina ta tworzy zamożną klasę mieszczańską, która współtworzy część inteligencką ówczesnego polskiego społeczeństwa.

Czytelnik lubujący się w książkach z kategorii wspomnienia mógłby rzec, że tego rodzaju opowieści powstało już wiele, a schemat życia takich rodzin był wszędzie bardzo podobny. Koleje losu, w połączeniu z historią Europy w tamtym okresie, toczyły się podobnie, a z całego dorobku opisywanych rodzin pozostawała po II Wojnie Światowej wiedza, miłość do rodziny i garstka wspomnień oraz fotografii. Co zatem wyróżnia tę opowieść?

Podobnie jak w książce „W ogrodzie pamięci” Joanny Olczak-Ronikier cechą wyróżniającą jest ogromna dawka intymności oraz nietypowy sposób snucia wspomnień. Nie jest to zamknięta fabuła, redagowana i ułożona tak, by czytelnik wchodził do określonego świata i czuł, że czyta pełnowymiarową historię. Tutaj mamy do czynienia z okruchami pamięci, które mają w sobie daty, ludzi, słowa, czyny i przedmioty, które różnymi drogami przybyły do naszych czasów, by przypomnieć nam o ważnej sprawie - o tym, że nasze korzenie są ważną bazą dla naszej i naszych potomków egzystencji.

Cezary Harasimowicz snuje, bogatą w anegdoty, opowieść rodzinną, która ma szczęście ukazać się w formie książki. Dla nas, czytelników, może stać się impulsem do napisania własnych rodzinnych „sag” i „okruchów wspomnień.” Nie musimy przecież nosić znanego nazwiska, by pamiętać i opisać nasze rodzinne historie. Zapewne tak samo interesujące i bogate jak historia rodziny autora.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za egzemplarz książki do recenzji.




Cezary Harasimowicz – scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.