Przejdź do głównej zawartości

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość - Katarzyna Surmiak-Domańska

źródło: Wydawnictwo Czarne
Stany Zjednoczone Ameryki były i wciąż są, dla wielu osób na świecie uosobieniem wolności i spełnienia największych marzeń. Większość osób postrzega ten kraj jako miejsce, w którym żyje się dostatnio, w pełnym pokoju i poszanowaniu drugiego człowieka.

Choć reportaż Surmiak – Domańskiej opowiada tylko o pewnym zjawisku, jakim jest współczesny wymiar Ku Klux Klanu, to Wasze dotychczasowe wyobrażenia o USA ulegną kompletnemu zburzeniu.



Dla mnie ta książka to kawał dobrej reporterskiej roboty. Przy tak wrażliwym temacie, tak mocno bazującym na emocjach i subiektywnych odczuciach, autorce udało się zachować pełen obiektywizm, czego serdecznie jej gratuluję.

Po lekturze książki śmiało mogę powiedzieć, że Ku Klux Klan ma się dobrze. Doskonale przystosował się do obecnych czasów. Choć główne idee pozostały bez zmian, dziś jest czymś więcej niż tylko organizacją polującą na czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. To rodzaj stylu życia w połączeniu z pewną logiką myślenia i wyrażania poglądów. Rzecz szalenie niebezpieczna w swoim wydźwięku.

Dziś w USA istnieje kilkadziesiąt organizacji nawiązujących do tradycji i działań Ku Klux Klanu. Działania tych organizacji wymierzone są już nie tylko w Afro amerykanów, ale także w Latynosów czy Hindusów.  Wielu Amerykanów, mniej klub bardziej otwarcie, opowiada się po stronie tych organizacji.

Reportaż Katarzyny Surmiak -Domańskiej to porcja obrazów i słów przywiezionych zza oceny, których nigdy nie zapomnicie. Uświadomią Wam, że nietolerancja i uprzedzenia rasowe czają się nawet tam, gdzie nie ośmielilibyście się ich szukać. Pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka uważającego się za Inteligenta.




Katarzyna Surmiak-Domańska -  dziennikarka, autorka reportaży. 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.