2 listopada 2017

Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość - Katarzyna Surmiak-Domańska

źródło: Wydawnictwo Czarne
Stany Zjednoczone Ameryki były i wciąż są, dla wielu osób na świecie uosobieniem wolności i spełnienia największych marzeń. Większość osób postrzega ten kraj jako miejsce, w którym żyje się dostatnio, w pełnym pokoju i poszanowaniu drugiego człowieka.

Choć reportaż Surmiak – Domańskiej opowiada tylko o pewnym zjawisku, jakim jest współczesny wymiar Ku Klux Klanu, to Wasze dotychczasowe wyobrażenia o USA ulegną kompletnemu zburzeniu.Dla mnie ta książka to kawał dobrej reporterskiej roboty. Przy tak wrażliwym temacie, tak mocno bazującym na emocjach i subiektywnych odczuciach, autorce udało się zachować pełen obiektywizm, czego serdecznie jej gratuluję.

Po lekturze książki śmiało mogę powiedzieć, że Ku Klux Klan ma się dobrze. Doskonale przystosował się do obecnych czasów. Choć główne idee pozostały bez zmian, dziś jest czymś więcej niż tylko organizacją polującą na czarnoskórych obywateli Stanów Zjednoczonych. To rodzaj stylu życia w połączeniu z pewną logiką myślenia i wyrażania poglądów. Rzecz szalenie niebezpieczna w swoim wydźwięku.

Dziś w USA istnieje kilkadziesiąt organizacji nawiązujących do tradycji i działań Ku Klux Klanu. Działania tych organizacji wymierzone są już nie tylko w Afro amerykanów, ale także w Latynosów czy Hindusów.  Wielu Amerykanów, mniej klub bardziej otwarcie, opowiada się po stronie tych organizacji.

Reportaż Katarzyny Surmiak -Domańskiej to porcja obrazów i słów przywiezionych zza oceny, których nigdy nie zapomnicie. Uświadomią Wam, że nietolerancja i uprzedzenia rasowe czają się nawet tam, gdzie nie ośmielilibyście się ich szukać. Pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka uważającego się za Inteligenta.
Katarzyna Surmiak-Domańska -  dziennikarka, autorka reportaży. 


1 komentarz: