8 maja 2017

Czas zaklęty. Alicja w krainie czasów. Tom I - Ałbena Grabowska

źródło: Wydawnictwo Zwierciadło
Ałbena Grabowska nazywana jest królową literatury kobiecej. Stwierdzenie na wyrost? Nie. Aczkolwiek, dla mnie, książki tej autorki adresowane są do kobiet, które cenią sobie tego typu literaturę, ale usytuowaną na nieco wyżej półce tego nurtu.

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością Ałbeny Garbowskiej przy okazji lektury trylogii o rodzinie Winnych (więcej o trylogii tutaj). Ta rodzinna historia wciągnęła mnie bez reszty.  Było coś w tej opowieści, co przyciągało moją uwagę i sprawiało, że z zapartym tchem śledziłam losy członków rodziny Winnych.


Dlatego, z nieukrywaną ciekawością, sięgnęłam po pierwszy tom kolejnej trylogii pióra tej autorki. Czas zaklęty. Alicja w krainie czasów. Tom I okazał się bardzo ciekawą lekturą.  Historia miłości Jana i Elżbiety jest doskonałym odzwierciedleniem małżeństwa miłości i tego, jak zachowywali się oraz kim byli, ówcześni mężczyźni oraz kobiety. Doskonale oddano realia życia w końcówce dziewiętnastego wieku. 

Jednocześnie, możemy zadać sobie pytanie: Jak to się stało, że o miłości w belle epoque napisano już tyle historii, a Ałbenie Grabowskiej udało się tak bardzo zauroczyć mnie tą historią?  Nie do końca potrafię oddać to słowami, ale najprościej będzie mi napisać, że autorka świetnie pisze o emocjach i uczuciach, tak, że nie jest to nużące dla czytelnika. Obojętnie, jaką autorka wybierze sobie epokę w historii.

Dodatkowym atutem tej powieści są postaci drugoplanowe. Interesujące, barwne i wyraziste.  Ich losy przeplatają się z losami głównych bohaterów, co daje nam wielowymiarową historię, która przyciąga naszą uwagę.

Wszystko to, w połączeniu z doskonale oddanymi realiami epoki, sprawiają, że Alicja w krainie czasów. Tom I jest powieścią niezwykle wciągającą, dostarczającą czytelnikowi wielu emocji.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Zwierciadło za egzemplarz książki do recenzji.


Ałbena Grabowska- z wykształcenia jest lekarzem, z zamiłowania pisarką, 

1 komentarz:

  1. Dziewczyny w odchudzaniu najważniejsza jest motywacja, ja codziennie oglądam niesamowite metamorfozy w odchudzaniu i to mi daje niesamowita motywacje, wam tez polecam ten sposób, wpiszcie sobie w google - odchudzanie przed i po by sasetka

    OdpowiedzUsuń