18 maja 2017

TOP 13 KSIĄŻEK DLA MAMY

źródło: pixabay
Dzień Matki już za nieco ponad tydzień. Pora, więc na post z tej okazji.

Na liście trzynaście dobrych i wartościowych książek z nurtów: literatura obyczajowa, sensacja/ kryminał, czy biografia i reportaż. Ta wyjątkowa trzynastka, to ksiązki o róznym charakterze, ale takim samym wysokim poziomie. Ksiązki dla każdej Mamy, bez względu na jej wiek.


LITERATURA OBYCZAJOWA

Zapach czekolady - Ewald Arenz

źródło: W.A.B.

Niezwykle czarująca i subtelna opowieść o miłości. Historia uczucia dwojga szalenie róznych od siebie osób, których drogi krzyżują się na ulicach dziewiętnastowiecznego Wiednia. Piękna, cudowna historia.  Narracja pełna dojrzałości i pasji. Wiecej o książce TUTAJ.


Urodzić dziecko - Kristina Sandberg

źródło: Prószyński i S-ka


Historia kobiety napisana barwnym i plastycznym językiem. Opowieść o Maj- dziewczynie z prowincji, która ma głowę pełną marzeń. Na drodze do spełnienia dziewczęcych pragnień staje bogaty mężczyzna z zupelnie innego świata. Czy Maj oprze się jego urokowi? Czy konwenanse będą tak ważne, że Maj porzuci swoje marzenia? Więcej o książce TUTAJ.


Żywopłot - Dorit Rabinyan


źródło: Smak Słowa


Współczesna historia miłosna, która zapada głeboko w pamięć. Świetna,  mocna, momentami wstrząsająca. Opowieść o tym, czym jest dziś miłość i co sprawia, że staje się uczuciem spełnionym. Historia na miarę kultowego Love Story. Pikanterii książce dodaje fakt, że w kraju pochodzenia autorki książka jest zakazana. Więcej o książce TUTAJ.


Dom przy alei Rothschildów - Stefanie Zweig


źródło: Marginesy

Klimatyczna opowieść o niemieckiej rodzinie, która buduje swój świat, jak tysiące obywateli Cesarstwa Niemieckiego. Ich życie pelne jest radości i trosk życia codziennego. Sternbergowie są przedstawicielami mieszczaństwa. To kilkutomowa opowieśc o rodzinie, której losy są nierozerwalnie związane z historią Niemiec. Więcej o książce TUTAJ.


Czas zaklęty. Alicja w krainie czasów. Tom I - Ałbena Grabowska


źródło: Wydawnictwo Zwierciadło.


Autorka jest moją ulubioną  autorką powieści dla kobiet. Pisze, pełne emocji historie, które wciągają od początku do końca. Znajdziemy w jej ksiązkach bohaterów z krwi i kości, z którymii wiele osóbb będzie się utożsamiać. Jednoczesnie, historie opisane przez Grabowską są doskonale umiejscowione w konkretnych ramach czaowych. Niosą radość, smutek, łzy i nadzieję. Więcej o książce TUTAJ


Pokolenie zimy. Saga moskiewska. Tom 1 - Wasilij Aksionow


źródło: Prószyński i S-ka


Dla mnie ta ksiązka jest niesamowitą podróżą. Podróżą do świata, który był światem dwóch wymiarów. Pierwszego - tego ciepłego i rodzinnego oraz drugiego - okrutnego, zmuszającego do okrutnych czynów pod władzą tyrana. Aksjonow stworzył jedyną w swoim rodzaju opowieść o rodzinie, której losy zostały wplątane w tragiczną historię kraju, w którym jej czlonkom przyszło żyć. Język powieści - nie do podrobienia. Poza tym, dziś juz nie piszę się takich książek.... Więcej o książce  TUTAJ.

BIOGRAFIE/LITERATURA FAKTU


Królestwo za mgłą - Michał Wójcik, Zofia Posmysz


źródło: Wydawnictwo ZnakRozmowa niezwykła, niebanalna, pełna wzajemnego szacunku, ale też ciekawości tego, co rozmówca ma nam do przekazania. Opowieść o zyciu Zofii Posmysz, okraszona anegdotami, ogromną radością życia i wielką życzliwością do świata i ludzi. Historia wojennych losow, pełna cierpienia i traumatycznych zdarzeń. Rozmowa, której nie wolno przegapić. Wiięcej o książce  TUTAJ.


Pierwsze Damy II Rzeczpospolitej - Kamil Janicki


źródło: Wydawnictwo Znak


Historie kobiet, które pelniły publiczną funkcję w czasach, kiedy pojęcie "pierwszej damy" było kompletnie nieznane. Kobiety o diametralnie różnych charakterach i temperamentach. Dziś właściwie zapomniane. Kamil Janicki przywraca je naszej pamiięci, pisząc o nich ciekawie i z humorem. Więcej o książce.TUTAJ.


Upadłe Damy II Rzeczpospolitej - Kamil Janicki


źródło: Wydawnictwo Znak


Kamil Janicki ma niesamowitą zdolność łączenia faktów historycznych z lekkim stylem pisania. Jego opowieśc o kobietach, które w II Rzeczpospolitej, wywołały niemały skandal, jest połączeniem zapomnianych historii kobiet z rzetelną wiedzą historyczną. Ksiązka jest też doskonałym obrazem polskiego spoleczeństwa tamtego okresu. Więcej o książce TUTAJ.


Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci - Anna Malinowska

źródło: Agora


Zapytacie: co ta ksiązka robi w tym zestawieniu? Odpowiem, że zajmuje należne jej miejsce. To świetny reportaż. Trudny, ale też dający nadzieję. Reportaż opowiadający o nieco zapomnianym fragmencie naszej historii. Te przejścia do dziś komplikują, bohaterom reportażu, życie. Książka godna uwagi. Więcej o książce  TUTAJ.


THRILLER/ KRYMINAŁ

Odezwij się - Magdalena Zimniak


źródło: Wydawnictwo Prozami


Pierwsze zetknięcie z twórczością autorki zaowocowało emocjonującą, pełną napięcia lekturą. Historia z niespodziewanymi zwrotami akcji, sekretami, dobrze opisanymi wątkami psychlogicznymi. Czuć ciarki na plecach w trakcie lektury. Więcej o książce  TUTAJ.


Ogród z brązu - Gustavo Malajovich


źródło: Wydawnictwo Albatros


Ksiązka, która mnie zaskoczyła. Nie przewidywałam zakończenia do samego końca. Opowieść trzymająca w napięciu. Poruszająca wiele problemów współczesnej Argentyny. Świetna i mocna w swoim przekazie. Więcej o książce  TUTAJ.


Siła wyższa - Joanna Szwechłowicz


źródło: Proszyński i S-ka


Kryminał retro napisany z dużym poczuciem humoru i niespotykaną, na polskim rynku wydawniczym, dbałością o poprawną polszczyznę. Dobrze skonstruowana intryga, róźnorodni bohaterowie i spora dawka dobrego humoru.  Więcej o książce  TUTAJ.


Saga o Lipowie - Katarzyna Puzyńska


źródło: Prószyński i S-ka


Rzesze czytelników czekają, z wielką niecierpliwością, na kolejne tomy o policjantach z Lipowa oraz prowadzonych przez nich śledztwach. Kryminały w stylu skandynawskim, ale z jak najbardziej polskimi realiami i problemami. Wciągające, zaskakujące i na naprawdę dobrym poziomie. Więcej o książkach TUTAJ.


Mam nadzieję, że uda Wam się wybrać dobry prezent dla waszych Mam :)

3 komentarze:

 1. Ja swojej mamie upiekę ciasto, ale takie fajne książki sama bym przyjęła, choć mamą nie jestem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. /Dobrze, że [proponujesz też inne niż obyczajówki książki. Przecież mamy czytają różne ksiażki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doszłam do tego samego wniosku. Dlatego taka lista. :)

   Usuń