31 sierpnia 2017

Dawka życia - Lizzie Enfield

źródło: Prószyński i S-ka
Właśnie ta książka kryła się w tajemniczej paczce, którą jakiś czas temu pokazałam Wam na fanpage’u bloga. Była to całkowita niespodzianka ze strony wydawnictwa, ponieważ nie miałam w planach recenzowania tej książki.

Dlaczego? Wydała mi się książką napisaną na zamówienie. Wszak konflikt wokół szczepień dzieci szaleje od kilku lat w najlepsze. Po opisie książki uznałam, że jest to proszczepionkowa historia, którą nie mam ochoty się zajmować. Wydała mi się płytką historią o łzawym charakterze w stylu amerykańskiej obyczajówki klasy B.Ale skoro już książka trafiła w moje ręce, postanowiłam ją przeczytać. Historia jest dość wciągająca. Opowiada losy dwóch rodzin, których przyjaźń zostaje wystawiona na wielką próbę. 

Isobel nie szczepi swoich dzieci przekonana argumentami o szkodliwości szczepionek i ich negatywnego wpływu na organizm dziecka. Jednak nie spodziewa się, że jej decyzja zaważy na życiu innego, zupełnie niewinnego dziecka. Córeczka przyjaciół zaraża się odrą, chorobą bardzo zakaźną i niebezpieczną, od nastoletniej córki Isobel. Powikłaniem po chorobie jest utrata słuchu. Mała Iris, jej rodzice i rodzina Isobel muszą odnaleźć się w nowej sytuacji. Miotają się pełni wątpliwości, rozpaczy i wyrzutów sumienia.
źródło: Domowa Księgarnia

Książkę dobrze się czyta i na szczęście, autorka postanowiła w niej zachować choć trochę dystansu, przedstawiając w niej argumenty osób opowiadających się przeciwko szczepieniom, jak i tych popierających szczepienie dzieci nie tylko w podstawowym kształcie. Mimo to, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że książką została napisana jakby na zamówienie. Ma za zadanie uświadomić rodzicom konsekwencje ich wyborów oraz podejmowanych decyzji. I uważam, że mimo prób zachowania obiektywizmu, jest książką proszczepionkową. 

Nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę to, co w kwestii szczepień ma miejsce w USA i na całym świecie. W Polsce również. Jeśli komuś, mam na myśli przyszłego rodzica lub osobę już będącą rodzicem, ta książka pomoże w podjęciu decyzji, to dobrze.

Jeśli zaś nie jesteś rodzicem a jedynie wrażliwą duszą i wzruszają Cię dramaty rodzinne oraz krzywda dzieci, znajdziesz w tej książce coś dla siebie. Jeżeli jednak szukasz fikcji literackiej o bardziej zmyślnej konstrukcji fabularnej – nie czytaj Dawki życia.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.
Lizzie Enfield -  dziennikarka i autorka powieści.


4 komentarze:

 1. Bardzo zaciekawiłąś mnie tą książką ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałam dodać blog do obserwowanych ale widze ze nie masz tego na swojej stronie :(

   Usuń
  2. Obserwować możesz z konta Google, mam też Facebook (link na stronie lub w poście) albo Instagram (@domowa_ksiegarnia. Pozdrawiam :)

   Usuń