Przejdź do głównej zawartości

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki - Colson Whitehead

źródło: Wydawnictwo Albatros
Kolej Podziemna. Czarna krew Ameryki to jedna z tych książek, która na długo zapadnie Wam w pamięć. 

Kwestie rasowe podzielają Amerykę od grubo ponad stulecia. Bardzo dobrze znamy historię walki Afroamerykanów o swoje prawa dwudziestym wieku. 

Jednocześnie tak niewiele wiemy o innej fascynującej karcie w historii Stanów Zjednoczonych, którą była tzw. Kolej Podziemna, czyli sieć tranzytowa pozwalająca zbiegłym niewolnikom uciec do Kanady oraz Meksyku, gdzie mogli oni rozpocząć życie jako wolni ludzie. I tutaj muszę wyraźnie zaznaczyć, że spodziewałam się bardziej powieści historycznej z dużą dawką emocji. 

To, co stało się moim czytelniczym udziałem ma dokładnie odwrotne proporcje. Nie znaczy to, że książka jest zła, o nie! Jest przepięknie skrojoną opowieścią o emocjach, która wywarła na mnie duże wrażenie. Jednak żałuję, że powieść oparła się głównie na emocjach, a tak mało w niej opowieści o samej Kolei Podziemnej – fakcie, który, by zaistnieć, zjednoczył do działania wielu ludzi, którzy odrzucali wszelkie podziały rasowe, a każdego człowieka traktowali z należnym mu szacunkiem.

Historia Cory, niewolnicy z Południa, która zdecyduje się zawalczyć o swój los, poruszy Was do głębi. Poczujecie to, co ona. Paraliżujący strach, lęk, pragnienie wolności.  Razem z nią będziecie uciekać ku lepszemu światu, nieustannie się za siebie oglądając.

Ta historia wzrusza i sprawia, że na nowo zastanawiamy się nad istotą człowieczeństwa. Uświadamiamy sobie, że człowiek zawsze ma w sobie i dobro, i zło. Pytanie tylko, która strona nami zawładnie i co z tym uczynimy.

Dzięki talentowi autora, otrzymaliśmy niesamowitą opowieść, napisana niezwykle plastycznym językiem. Obrazy składające się na historię opisaną w książce na długo pozostaną w naszej pamięci. 





Colson Whitehead – amerykański autor. Książka jego autorstwa została nagrodzona prestiżowymi nagrodami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.