14 sierpnia 2017

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki - Colson Whitehead

źródło: Wydawnictwo Albatros
Kolej Podziemna. Czarna krew Ameryki to jedna z tych książek, która na długo zapadnie Wam w pamięć. 

Kwestie rasowe podzielają Amerykę od grubo ponad stulecia. Bardzo dobrze znamy historię walki Afroamerykanów o swoje prawa dwudziestym wieku. 

Jednocześnie tak niewiele wiemy o innej fascynującej karcie w historii Stanów Zjednoczonych, którą była tzw. Kolej Podziemna, czyli sieć tranzytowa pozwalająca zbiegłym niewolnikom uciec do Kanady oraz Meksyku, gdzie mogli oni rozpocząć życie jako wolni ludzie. I tutaj muszę wyraźnie zaznaczyć, że spodziewałam się bardziej powieści historycznej z dużą dawką emocji. 

To, co stało się moim czytelniczym udziałem ma dokładnie odwrotne proporcje. Nie znaczy to, że książka jest zła, o nie! Jest przepięknie skrojoną opowieścią o emocjach, która wywarła na mnie duże wrażenie. Jednak żałuję, że powieść oparła się głównie na emocjach, a tak mało w niej opowieści o samej Kolei Podziemnej – fakcie, który, by zaistnieć, zjednoczył do działania wielu ludzi, którzy odrzucali wszelkie podziały rasowe, a każdego człowieka traktowali z należnym mu szacunkiem.

Historia Cory, niewolnicy z Południa, która zdecyduje się zawalczyć o swój los, poruszy Was do głębi. Poczujecie to, co ona. Paraliżujący strach, lęk, pragnienie wolności.  Razem z nią będziecie uciekać ku lepszemu światu, nieustannie się za siebie oglądając.

Ta historia wzrusza i sprawia, że na nowo zastanawiamy się nad istotą człowieczeństwa. Uświadamiamy sobie, że człowiek zawsze ma w sobie i dobro, i zło. Pytanie tylko, która strona nami zawładnie i co z tym uczynimy.

Dzięki talentowi autora, otrzymaliśmy niesamowitą opowieść, napisana niezwykle plastycznym językiem. Obrazy składające się na historię opisaną w książce na długo pozostaną w naszej pamięci. 

Colson Whitehead – amerykański autor. Książka jego autorstwa została nagrodzona prestiżowymi nagrodami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz