10 sierpnia 2017

Buntownicza młodość - C. D. Payne

źródło: Stara Szkoła
Nazwisko C.D. Payene’a to nowość dla polskiego czytelnika. Amerykański humorysta jest bowiem mało znaną postacią w kraju nad Wisłą.

Jego powieść Buntownicza młodość to pełna czarnego humoru historia o dorastaniu i całym dobrodziejstwie inwentarza, nierozłącznie związanym z dojrzewaniem.

Główny bohater, czternastoletni, prawie dorosły chłopak o imieniu Nick, przypomni Wam jak to było mieć czternaście lat, a hormony zawładnęły waszym ciałem i umysłem. Jego perypetie, relacje z otoczeniem i własne błędy, obficie okraszone humorem, sprawią, że poprawi wam się nastrój. 

Choć zdaję sobie sprawę, że książka nie spodoba się wszystkim (jak smutnym jest się człowiekiem bez poczucia humoru…), to uważam, że każdy nastolatek znajdzie w tej książce cząstkę siebie. Mimo tego, że książka powstała lata świetlne temu i czasem uroczo pachnie starzyzną.

Ogólnie rzecz ujmując cała plejada bohaterów tej książki to indywidua jakich nie spotkacie nigdzie indziej. Rodzice Nicka - delikatnie mówiąc - nie są dla niego najlepszym przykładem do naśladowania. On sam zaś stara się ukryć swoje zażenowanie zachowaniem rodziców. Najlepsza bronią w jego ręku jest więc poczucie humoru, którego mu nie brakuje.

Jego życie to pasmo beznadziejnych zdarzeń. Kiedy już nie ma nadziei, w życiu Nicka pojawia się ONA – najpiękniejsza i najwspanialsza dziewczyna na świecie, pierwsza miłość. Tylko czy zwróci uwagę na pryszczatego chłopaka z zatęchłej przyczepy kempingowej? A miłość to dopiero początek, tego, co spotka Nicka…

Ze względu na swoją zawartość, Buntownicza młodość, będzie dla jednych doskonałą lekturą, a dla innych obsceniczną i pozbawioną smaku powiastką, którą odrzucą ze wstrętem.  Osobiście uważam, że to książka pełna humoru, ale dla mnie czarny humor to chleb powszedni.

Jeśli sięgniecie po tę książkę, pamiętajcie, że wszystko zostało w niej przejaskrawione i przedstawione w bardzo przerysowany sposób. Nie bierzcie jej całkiem „serio”.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Stara Szkoła  za egzemplarz książki do recenzji.C. D. Payne – amerykański humorysta.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz