24 sierpnia 2017

Przeszłość - Tessa Hadley

źródło: W.A.B.
Przeszłość Tessy Hadley to ciekawy portret rodzinny. Powieść jest naszpikowana emocjami i opisami ludzkiej natury.

Spotkanie rodzinne ma być pretekstem do zawiązania na nowo mocniejszej więzi pomiędzy czwórką rodzeństwa.

Rozpoczynają wspólne wakacje w starym domu dziadków. Jak się okazuje, relacje między rodzeństwem, mimo, że są całkiem dobre, są również nieco skomplikowane.

Każde z czwórki rodzeństwa jest kompletnie różne, ma inny sposób bycia, inne nawyki i kompletnie inne życie od każdego z rodzeństwa.

Ich rozmowy są interesującym studium ludzkich emocji, wzajemnych żalów pretensji, słów potępienia czy wdzięczności.

 Spokojne, wiejskie wakacje stają się niemalże polem starć pomiędzy ludźmi, którzy mają wspólną dziecięca przeszłość, ale obetnie stanowią cztery odrębne byty, mające na tę przeszłość, ale zupełnie różne spojrzenie na to, co już się wydarzyło. Okazuje się, że spotkanie rodzeństwa i ich rozmowy otwierają przysłowiową puszkę Pandory.

Autorka nie szczędzi nam szczegółów z przeszłości bohaterów. Dzięki temu nieco łatwiej można zrozumieć, dlaczego tak a nie inaczej potoczyły się losy rodzeństwa i powala na bliższe poznanie bohaterów oraz ich rodzin.

Przeszłość jest ciekawą historią rodzinną. To idealna fabuła dla tych, którzy uwielbiają zastanawiać się nad skomplikowaniem ludzkiego charakteru oraz emocjami, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Nie znajdziecie jednak w książce zawiłej akcji i mrożących krew w żyłach sekretów. Nie będzie też wielkich łez i salwy śmiechu. 

Tessa Hadley napisała ciekawą historię, którą czyta się niespiesznie i zgłębia charaktery bohaterów. Jednak nie jest to tak porywająca historia, jak moglibyśmy wnioskować z opisu książki. A szkoda.
Bardzo dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal za egzemplarz książki do recenzji. 

Tessa Hadley -  pisarka pochodząca z Wielkiej Brytani.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz