19 października 2017

Masz na imię Camille - Agnieszka Stabro

źródło: Wydawnictwo MG
Camille Claudel była francuską rzeźbiarką. Ogromnie wrażliwą i niesamowitą kobietą, której losy są właściwe nieznane polskiemu czytelnikowi. No, chyba, że sztuka i rzeźba to pasje jego życia.

Autorka książki, zafascynowana tą niebanalną postacią, postanowiła napisać zbeletryzowaną wersję biografii francuskiej artystki.


Spędziła wiele godzin na analizowaniu dostępnych źródeł poświęconych Camille. Francuskich opracowań, listów i tym podobnych dokumentów. Dzięki połączeniu uzyskanych informacji z wiedzą o epoce oraz wrażliwości na sztukę i piękno, powstała nietuzinkowa opowieść o niesamowitej kobiecie, która od dziecka marzyła, by rzeźbić.

Jednak losy Camille to nie tylko kręta droga ku spełnieniu własnych marzeń. To także tragiczna historia kobiety, która choć dopięła swego, przez swoja głęboką wrażliwość i skomplikowane życie osobiste, popadła w chorobę psychiczną. Ta zaś sprawiła, że została ona ubezwłasnowolniona i umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zmarła nie wytrzymawszy ciężkich warunków bytowych, jakie panowały wówczas w ogarniętej wojną Francji.

Autorka zabrała mnie w cudowną podróż do Francji pełnej sztuki, marzeń, skrajnych uczuć i…tego, co nieuchwytne i nienamacalne, a postać Camille Claudel zostanie w mojej pamięci na zawsze.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.

Agnieszka Stabro –  pisarka i poetka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz