Przejdź do głównej zawartości

Córka Magdy – Catrin Collier

Córka Magdy to opowieść o młodej dziewczynie, która po śmierci matki postanawia pochować ją w jej ojczystej ziemi. W trakcie podróży do rodzinnych stron swojej matki Helena odkrywa mroczną, rodzinną tajemnicę, której matka nie miała odwagi jej wyjawić.

Kolejna z opowieści Catrin Collier, która wywarła na mnie jak najlepsze wrażenie. Czytając okładkę książki tuż przed zakupem, byłam bardzo ciekawa w jakim świetle i z jakiej perspektywy Collier przedstawi Polaków. Z miłym zaskoczeniem mogę powiedzieć,  że autorka w realistyczny i prawdziwy sposób odmalowała los polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej. Pokazała, że wielu z naszych rodaków musiało ciężko pracować na własne utrzymanie. Widać, że pisząc o komunizmie w Polsce i o skutkach Zimnej Wojny po obu stronach Żelaznej Kurtyny, Collier wiedziała z jak trudnym i złożonym tematem ma do czynienia.

Fragmenty o wzajemnym postrzeganiu się ludzi zza Żelaznej Kurtyny dziś wywołują uśmiech na twarzy czytelnika, ale w czasach, w których toczy się akcja powieści, takie postrzeganie Brytyjczyka za bogacza, mieszkańca NRD, Polski czy Rosji za zastraszonego, ubogiego i zacofanego osobnika, były prawdą. Ludzie naprawdę tak o sobie nawzajem myśleli.

Gratulacje należą się autorce za piękne odmalowanie skomplikowanych, polskich losów w okresie niemieckiej okupacji. Jej opisy niemieckiego okrucieństwa na polskich mieszkańcach wsi są przejmujące i realistyczne.

Podjęła się również próby opisania wzajemnych stosunków między Polakami w trakcie wojny oraz tuż po jej zakończeniu. Mimo, że od wojny minęło tak wiele lat, to wciąż bardzo bolesny i trudny temat do dyskusji dla samych Polaków. Gdyby tę powieść napisał ktoś z Polski, mogłyby pojawić się głosy o kalaniu własnej historii czy zarzuty o braku patriotyzmu. Myślę, że Catrin Collier dobrze przygotowała się do tego, co i w jaki sposób chce napisać, a jej opisy sytuacji oraz polsko-polskich stosunków nie wzięły się znikąd.


Oczywiście w powieści nie zabrakło miejsca na miłość. Tym razem to nie jest miłość gorąca, porywcza, świeżo narodzona. To miłość dojrzała, pewna swoich racji, gotowa na walkę z przeciwnościami losu. Dzięki swojej sile zwycięża i daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.



Catrin Collier – walijska pisarka. Pisze głównie powieści obyczajowe dla kobiet. Swoje bohaterki osadza w konkretnych realiach historycznych. Jej autorstwa są takie pozycje jak: Ostatnie lato czy Carski smok.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.