Przejdź do głównej zawartości

Córka Magdy – Catrin Collier

Córka Magdy to opowieść o młodej dziewczynie, która po śmierci matki postanawia pochować ją w jej ojczystej ziemi. W trakcie podróży do rodzinnych stron swojej matki Helena odkrywa mroczną, rodzinną tajemnicę, której matka nie miała odwagi jej wyjawić.

Kolejna z opowieści Catrin Collier, która wywarła na mnie jak najlepsze wrażenie. Czytając okładkę książki tuż przed zakupem, byłam bardzo ciekawa w jakim świetle i z jakiej perspektywy Collier przedstawi Polaków. Z miłym zaskoczeniem mogę powiedzieć,  że autorka w realistyczny i prawdziwy sposób odmalowała los polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej. Pokazała, że wielu z naszych rodaków musiało ciężko pracować na własne utrzymanie. Widać, że pisząc o komunizmie w Polsce i o skutkach Zimnej Wojny po obu stronach Żelaznej Kurtyny, Collier wiedziała z jak trudnym i złożonym tematem ma do czynienia.

Fragmenty o wzajemnym postrzeganiu się ludzi zza Żelaznej Kurtyny dziś wywołują uśmiech na twarzy czytelnika, ale w czasach, w których toczy się akcja powieści, takie postrzeganie Brytyjczyka za bogacza, mieszkańca NRD, Polski czy Rosji za zastraszonego, ubogiego i zacofanego osobnika, były prawdą. Ludzie naprawdę tak o sobie nawzajem myśleli.

Gratulacje należą się autorce za piękne odmalowanie skomplikowanych, polskich losów w okresie niemieckiej okupacji. Jej opisy niemieckiego okrucieństwa na polskich mieszkańcach wsi są przejmujące i realistyczne.

Podjęła się również próby opisania wzajemnych stosunków między Polakami w trakcie wojny oraz tuż po jej zakończeniu. Mimo, że od wojny minęło tak wiele lat, to wciąż bardzo bolesny i trudny temat do dyskusji dla samych Polaków. Gdyby tę powieść napisał ktoś z Polski, mogłyby pojawić się głosy o kalaniu własnej historii czy zarzuty o braku patriotyzmu. Myślę, że Catrin Collier dobrze przygotowała się do tego, co i w jaki sposób chce napisać, a jej opisy sytuacji oraz polsko-polskich stosunków nie wzięły się znikąd.


Oczywiście w powieści nie zabrakło miejsca na miłość. Tym razem to nie jest miłość gorąca, porywcza, świeżo narodzona. To miłość dojrzała, pewna swoich racji, gotowa na walkę z przeciwnościami losu. Dzięki swojej sile zwycięża i daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.



Catrin Collier – walijska pisarka. Pisze głównie powieści obyczajowe dla kobiet. Swoje bohaterki osadza w konkretnych realiach historycznych. Jej autorstwa są takie pozycje jak: Ostatnie lato czy Carski smok.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.