Przejdź do głównej zawartości

Tańcząc z wrogiem – Paul Glaser

To niesamowita opowieść o podróży do własnych korzeni. Poczuciu zagubienia i  niepewności, co do własnego pochodzenia. Paul Glaser z uporem i mozołem odkrywa nieznane karty z życia własnej rodziny.

Paul Glaser w do bólu szczerej książce opowiada tragiczną historię rodziny swojego ojca. Na pierwszy plan tej zawikłanej historii wysuwa się Rosie -  siostra jego ojca, z którą ten nie utrzymuje żadnych kontaktów. Dla Paula jest ona osobą ekscentryczną, staruszką z dalekiej przeszłości, która od lat omija rodzinne zjazdy, pozostając w swoim domu w dalekiej Szwecji.

Napotykając na mur milczenia ze strony ojca, Paul nieoczekiwanie otrzymuje pomoc, od jednej z ciotek. To od niej dowiaduje się o Rosie i jej wojennych przeżyciach - koszmarze obozów koncentracyjnych. Postanawia przyjrzeć się bliżej tej historii.


Jak się okazuje jego ciotka była osobą bardzo otwartą, jak na lata trzydzieste XX wieku. Prowadziła życie szalone, ciekawe i bezkompromisowe, za co przyszło jej później zapłacić ogromną cenę. Ta uparta i głodna życia nauczycielka tańca robiła wszystko, by żyć w zgodzie z własnym sumieniem i sercem.

W okresie II wojny światowej, jako Żydówka, narażona była na szczególne niebezpieczeństwo. Jednak postanowiła postępować wbrew logice i wymykać się coraz to nowym nakazom i zakazom, byle tylko móc choć chwilę żyć jak wolny człowiek. W końcu i ona przekonała się czym jest piekło obozów koncentracyjnych. Postanowiła przetrwać za wszelką cenę. W obozie Auschwitz uczyła esesmanów tańca. Dzięki temu mogła lepiej zjeść, co w obozowych warunkach dawało jej szanse na przeżycie. Wdała się w romans z jednym ze swoich oprawców, nie pierwszy w swoim krótkim życiu, co dawało jej pewnego rodzaju ochronę.  Udało jej się przeżyć. Po wojnie trafiła do Szwecji, gdzie pozostała aż do swojej śmierci.

Książka zawiera obszerne ustępy z prywatnego pamiętnika Rosie. Między innymi opisuje w nim szczegółowo stosunek Holendrów do niemieckiego okupanta i zachowanie obywateli Holandii wobec współobywateli pochodzenia żydowskiego. Uważa, że jej kraj oraz jego mieszkańcy dopuścili się wobec niej zdrady. Dużo miejsca poświęca na opisanie nastrojów społecznych oraz stosunku urzędników i Holendrów do Żydów ocalałych z piekła Zagłady, chcących wrócić do swoich domów ,po powrocie z obozów. Pisze o absurdalnych żądaniach holenderskich urzędników wobec jej rodziny po zakończeniu działań wojennych.


Nawet po tragedii wojny, śmierci znacznej części rodziny, Rosie, nigdy nie straciła radości życia i wciąż kochała taniec.


Paul Glaser- Tańcząc z wrogiem to pierwsza książka w jego dorobku. Opowiada w niej historię swojej rodziny.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.