18 lutego 2015

Tańcząc z wrogiem – Paul Glaser

To niesamowita opowieść o podróży do własnych korzeni. Poczuciu zagubienia i  niepewności, co do własnego pochodzenia. Paul Glaser z uporem i mozołem odkrywa nieznane karty z życia własnej rodziny.

Paul Glaser w do bólu szczerej książce opowiada tragiczną historię rodziny swojego ojca. Na pierwszy plan tej zawikłanej historii wysuwa się Rosie -  siostra jego ojca, z którą ten nie utrzymuje żadnych kontaktów. Dla Paula jest ona osobą ekscentryczną, staruszką z dalekiej przeszłości, która od lat omija rodzinne zjazdy, pozostając w swoim domu w dalekiej Szwecji.

Napotykając na mur milczenia ze strony ojca, Paul nieoczekiwanie otrzymuje pomoc, od jednej z ciotek. To od niej dowiaduje się o Rosie i jej wojennych przeżyciach - koszmarze obozów koncentracyjnych. Postanawia przyjrzeć się bliżej tej historii.


Jak się okazuje jego ciotka była osobą bardzo otwartą, jak na lata trzydzieste XX wieku. Prowadziła życie szalone, ciekawe i bezkompromisowe, za co przyszło jej później zapłacić ogromną cenę. Ta uparta i głodna życia nauczycielka tańca robiła wszystko, by żyć w zgodzie z własnym sumieniem i sercem.

W okresie II wojny światowej, jako Żydówka, narażona była na szczególne niebezpieczeństwo. Jednak postanowiła postępować wbrew logice i wymykać się coraz to nowym nakazom i zakazom, byle tylko móc choć chwilę żyć jak wolny człowiek. W końcu i ona przekonała się czym jest piekło obozów koncentracyjnych. Postanowiła przetrwać za wszelką cenę. W obozie Auschwitz uczyła esesmanów tańca. Dzięki temu mogła lepiej zjeść, co w obozowych warunkach dawało jej szanse na przeżycie. Wdała się w romans z jednym ze swoich oprawców, nie pierwszy w swoim krótkim życiu, co dawało jej pewnego rodzaju ochronę.  Udało jej się przeżyć. Po wojnie trafiła do Szwecji, gdzie pozostała aż do swojej śmierci.

Książka zawiera obszerne ustępy z prywatnego pamiętnika Rosie. Między innymi opisuje w nim szczegółowo stosunek Holendrów do niemieckiego okupanta i zachowanie obywateli Holandii wobec współobywateli pochodzenia żydowskiego. Uważa, że jej kraj oraz jego mieszkańcy dopuścili się wobec niej zdrady. Dużo miejsca poświęca na opisanie nastrojów społecznych oraz stosunku urzędników i Holendrów do Żydów ocalałych z piekła Zagłady, chcących wrócić do swoich domów ,po powrocie z obozów. Pisze o absurdalnych żądaniach holenderskich urzędników wobec jej rodziny po zakończeniu działań wojennych.


Nawet po tragedii wojny, śmierci znacznej części rodziny, Rosie, nigdy nie straciła radości życia i wciąż kochała taniec.


Paul Glaser- Tańcząc z wrogiem to pierwsza książka w jego dorobku. Opowiada w niej historię swojej rodziny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz