Przejdź do głównej zawartości

Wyspa łza - Joanna Bator

Wyspa łza jest  literackim reportażem Joanny Bator z jej wyprawy na Sri Lankę. Całość dopełniają piękne i mroczne zdjęcia  fotografa Adama Golca. Fantastyczna podróż do odległego świata, doprawiona szczyptą czarnego humoru, obsesyjnej analizy własnych myśli i towarzystwa tajemniczego alter ego.

Podróż na wyspę, z powodu zaginięcia młodej dziewczyny sprzed kilkudziesięciu lat, jest tylko pretekstem do rozważań o ludzkiej naturze, zawiłościach życia i krętych ścieżkach naszego umysłu.


Joanna Bator posiada niebywałą zdolność do cudownego uplastyczniania języka pisanego. Zdania są naładowane słowami a słowa przepełnione treścią.

Momentami wydaje się, że tyle razy ile przeczytamy dany rozdział książki, tyle razy dostrzeżemy nowe lub inne znaczenie zapisanych w danym zdaniu słów. Przez taki zabieg można dojść do umysłowej ściany, mieć odczucie kompletnego bałaganu i natrafić na wewnętrzne poczucie bezsensu. Nic bardziej mylnego. Myślę, że ta wieloznaczność i mnogość przekazu jest siłą tej książki. To podróż do najgłębszych i najmroczniejszych zakamarków naszej duszy. W książce uwypuklają się wszystkie nasze strachy życiowe, i te, które towarzyszą nam w naszej podróży do wnętrza samego siebie. W natręctwie myśli, jakie przewijają się przez karty tej książki możemy doszukać się skomplikowania i pogmatwania własnych myśli i odczuć.

Nawet nie wiemy kiedy sami, tak jak bohaterka książki, wbijamy sobie pewne obrazy, myśli i szablony do głowy, a potem po raz setny, tysięczny je analizujemy, coraz bardziej zakręcając się we własnym toku rozumowania.


Wyspa łza wbija w fotel, zaskakuje błyskotliwością i bogactwem językowym, zalewa nas odniesieniami i dygresjami. ZMUSZA DO MYŚLENIA. 


Joanna Bator – polska pisarka i publicystka, laureatka Nagrody Nike w 2013 roku za  książkę Ciemno prawie, noc.  Pozostałe jej książki to: Japoński wachlarz, Kobieta, Piaskowa Góra, Chmurdalia , Rekin z Parku Yoyogi.  

Komentarze

  1. Również czytałam "Wyspę". Lektura, trudna, wymagająca, nieoczywista, znakomita odtrutka na literaturę łatwą, lekką i przyjemną.

    OdpowiedzUsuń
  2. I inna od poprzednich książek Joanny Bator,ta zmiana bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.