Przejdź do głównej zawartości

Dom z witrażem - Żanna Słoniowska

Dom z witrażem to opowieść o czterech kobietach, których życie w wyniku zawirowań i komplikacji historycznych, związane jest od kilku dekad ze Lwowem. Lwów został przedstawiony jako epicentrum wszystkich najważniejszych wydarzeń z historii narodu ukraińskiego. Szkopuł w tym, że tylko jedna z kobiet uważa się za Ukrainkę, pozostałe  panie dokonały zgoła odmiennych wyborów…

Całą opowieść snuje najmłodsza z Kobiet, której historię, zagubienie i wewnętrzne rozdarcie, śledzimy na bieżąco. Opowieść ta jest rwana, niechronologiczna, pełna dygresji, pogubionych i powracających wątków. Mroczna przygnębiająca, jednak z nadzieją na zmianę i lepszą przyszłość.


Cztery bohaterki Domu z witrażem to prababka, babka, matka i wnuczka. Uwikłane w skomplikowaną wzajemną relację, pełną pretensji i żalów, próbują wspólnie żyć pod jednym dachem, jednocześnie kochając się i nienawidząc. Każda z nich żyje we własnym zamkniętym, dla pozostałych kobiet świecie.

Prababka żyje wspomnieniami o mężu, który zniknął z jej życia w wyniku stalinowskich czystek. Babka rozpamiętuje swoje niespełnione marzenia o karierze wybitnej malarki. Matka wybiera wolną Ukrainę, zapominając o potrzebującym ją dziecku. Dziewczynka zaś najbardziej cierpi po śmierci matki, która ginie jako bohaterka wolnej Ukrainy. Pozostałe mieszkanki Domu z witrażem nie chcą i nie potrafią pomóc dziewczynie, szukającej własnej tożsamości, i miejsca na świecie. 

Łącznikiem z matką jest dla niej Mikołaj, tajemniczy artysta, znawca Lwowa i dawny kochanek jej matki. To człowiek, który ją pociąga swoją wiedzą i dojrzałością. Jednocześnie zdaje się go nienawidzić, ze względu na jego związek z jej matką. Coś przyciąga ją i odrzuca od dawnego kochanka matki. Prababka i babka są przeciwne ich związkowi, jednak żadna z nich nie potrafi wyjść z własnej skorupy żalu, by zdobyć się na szczerą relację z narratorką.

Dopełnieniem tej skomplikowanej historii o ludzkich uczuciach, z równie skomplikowaną, poszarpaną i posępną historią Ukrainy, jest Lwów. Jawi się czytelnikowi, jako miejsce smutne, szare i posępne, pełne obłupanych palisad, spadających głów, zrujnowanych kamienic, których duchy przeszłości zabijane są koszmarkami architektonicznymi, i współczesną, bezmyślną ingerencją dzisiejszych budowniczych. To miasto magicznego czasu, zaklętego w starym witrażu, w którego barwach możemy dostrzec losy Lwowa i jego wszystkich mieszkańców.

Dom z witrażem to zwycięska powieść, zgłoszona przez autorkę na konkurs organizowany przez wydawnictwo Znak Litera nova. 


Żanna Słoniowska -  dziennikarka i tłumaczka. Jest Ukrainką z polskimi korzeniami. Oprócz Domu z witrażem wydała książkę Przedwojenny Lwów.

Dziękuję Wydawnictwu Znak za przekazanie książki do recenzji.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.