Przejdź do głównej zawartości

Napój miłosny – Eric – Emmanuel Schmitt

Wciągające i przykuwające uwagę studium nad ludzkimi uczuciami. Co jest ważniejsze miłość czy przyjaźń? Gdzie jest granica pomiędzy miłością a pożądaniem? Kiedy miłość jest pożądaniem a pożądanie miłością?

Opowieść o miłość, jej poszukiwaniu, utrzymaniu jej żaru i godnym odchodzeniu od miłości. Rozważania na temat teg, jak bardzo pragniemy być kochani i jak mocno jesteśmy gotowi walczyć o to uczucie. Jak bardzo czujemy się zranieni i samotni gdy jej nie posiadamy. Ale czy można posiadać miłość?  Czy można uznać miłość za ważniejszą od przyjaźni? W ogóle czym dla nas jest stan zakochania? Co oznacza zakochanie?


Bohaterowie książki Schmitt’a wymieniają się uwagami i spostrzeżeniami na temat miłości. Toczą burzliwy spór o istotę pożądania. Intensywnie szukają odpowiedzi na pytanie: gdzie leży źródło miłości?  Czy znajduje się ono w naszej psychice? Czy może w wyborze partnera nieświadomi zdajemy się na impulsy własnego ciała. A może istnieje w naturze związek chemiczny warunkujący powstanie miłości?

Powieść tego francuskiego pisarza jest też próbą zestawienia męskiego i damskiego spojrzenia na szeroko pojętą kwestię miłości, przyjaźni i pożądania. Bohaterowie sprawdzają się wzajemnie w kwestii spojrzenia na wierność, uczucia i własną seksualność. Rozmawiają o tym, jak postrzegamy własne ciało oraz przynależność do drugiej osoby w kontekście obecnych norm społecznych i kulturowych.

W ich uczuciach i poglądach możemy przejrzeć się jak w lustrze


Eric- Emmanuel Schmitt – jeden z najpopularniejszych obecnie francuskich pisarzy poza granicami Francji. Z wykształcenia jest filozofem. Pisze także sztuki teatralne. Spod jego ręki wyszły między innymi takie pozycje jak: Oskar i Pani Róża, Pan Ibrahim i  kwiaty Koranu, Trucicielka i inne historie, Kobieta w lustrze.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.