5 lutego 2015

Napój miłosny – Eric – Emmanuel Schmitt

Wciągające i przykuwające uwagę studium nad ludzkimi uczuciami. Co jest ważniejsze miłość czy przyjaźń? Gdzie jest granica pomiędzy miłością a pożądaniem? Kiedy miłość jest pożądaniem a pożądanie miłością?

Opowieść o miłość, jej poszukiwaniu, utrzymaniu jej żaru i godnym odchodzeniu od miłości. Rozważania na temat teg, jak bardzo pragniemy być kochani i jak mocno jesteśmy gotowi walczyć o to uczucie. Jak bardzo czujemy się zranieni i samotni gdy jej nie posiadamy. Ale czy można posiadać miłość?  Czy można uznać miłość za ważniejszą od przyjaźni? W ogóle czym dla nas jest stan zakochania? Co oznacza zakochanie?


Bohaterowie książki Schmitt’a wymieniają się uwagami i spostrzeżeniami na temat miłości. Toczą burzliwy spór o istotę pożądania. Intensywnie szukają odpowiedzi na pytanie: gdzie leży źródło miłości?  Czy znajduje się ono w naszej psychice? Czy może w wyborze partnera nieświadomi zdajemy się na impulsy własnego ciała. A może istnieje w naturze związek chemiczny warunkujący powstanie miłości?

Powieść tego francuskiego pisarza jest też próbą zestawienia męskiego i damskiego spojrzenia na szeroko pojętą kwestię miłości, przyjaźni i pożądania. Bohaterowie sprawdzają się wzajemnie w kwestii spojrzenia na wierność, uczucia i własną seksualność. Rozmawiają o tym, jak postrzegamy własne ciało oraz przynależność do drugiej osoby w kontekście obecnych norm społecznych i kulturowych.

W ich uczuciach i poglądach możemy przejrzeć się jak w lustrze


Eric- Emmanuel Schmitt – jeden z najpopularniejszych obecnie francuskich pisarzy poza granicami Francji. Z wykształcenia jest filozofem. Pisze także sztuki teatralne. Spod jego ręki wyszły między innymi takie pozycje jak: Oskar i Pani Róża, Pan Ibrahim i  kwiaty Koranu, Trucicielka i inne historie, Kobieta w lustrze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz