7 lutego 2015

Pochłaniacz - Katarzyna Bonda

Pochłaniacz autorstwa Katarzyny Bondy to pierwszy z zaplanowanych czterech tomów opowiadających o pracy Saszy Załuskiej, profilerki policyjnej, która z talentem i pasją rozwiązuje kolejne zagadki kryminalne.

Po latach emigracji profilerka wraca do swojego rodzinnego miasta z mocnym postanowieniem odcięcia się od swojego zawodu. Przypadek sprawia, że jej plan spala na panewce, a ona sama zostaje wplatana w sam środek kryminalnej afery, która zdaje się nie mieć ani sensu ani końca.


Tą pozycją Bonda po raz kolejny udowadnia, że ma talent do tworzenia skomplikowanych zagadek kryminalnych z udziałem niebanalnych bohaterów, a co najciekawsze umiejętnie odsłania przed czytelnikiem kolejne karty intrygi i pobudza jego ciekawość tak niebanalnie i zaskakująco, że od książki wprost nie można się oderwać.

O fabule nic nie opowiem, ponieważ uważam to za zabójstwo dla omawianej książki. Nikt przy zdrowych zmysłach nie recenzuje kryminału opowiadając jego treść. Wspomnę tylko, że pod przykrywką kryminału schowane są kwestie społeczne, a dokładniej problem alkoholizmu wśród kobiet. Zwykle wyznaję zasadę „zero tolerancji dla niepotrzebnych tematów”. W końcu kryminał jest kryminałem, jednak tutaj poruszenie tych kwestii aż tak bardzo mi nie przeszkadza. Osobiście odczytuję ten problem jako coś, co dało Saszy Załuskiej pewien rodzaj przewagi nad innymi osobami pracującymi przy rozwiązywaniu spraw kryminalnych. Dzięki swojemu problemowi profilerka stała się uważniejsza, ostrożniejsza, lepiej czyta mowę ciała,  a zrodzona w wyniku problemu empatia do ludzi z problemami wydaje się przybliżać ją do osób przez nią przesłuchiwanych, co daje jej możliwość lepszej oceny sytuacji oraz pozyskanych odpowiedzi na swoje pytania.


Jedyne czego mi brakuje w tej pozycji, to bardziej nieoczekiwane zakończenie. Szkoda, że rozwiązanie przyszło mi do głowy tak szybko…

Okularnik II tom z Czterech Żywiołów Saszy Załuskiej.Katarzyna Bonda- dziennikarka i pisarka. Debiutowała w 2007 roku książką Sprawa Niny Frank. Jest autorką takich książek jak: Polskie morderczynie, Zbrodnia niedoskonała, Tylko martwi nie kłamią, Pochłaniacz, Okularnik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz