11 września 2016

Sieroce pociągi - Christina Baker-Kline

źródło: Czarna Owca
Sieroce pociągi to zajmująca opowieść o przeszłości i teraźniejszości. Bez względu na wiek i płeć czytelnik poszukujący mądrych wartościowych książek, znajdzie w niej wszystko, co jest dla niego ważne. 


Christina Baker-Kline napisała historię oparta na losach osób, które naprawdę podróżowały „sierocymi pociągami” przez Stany Zjednoczone, na początku XX wieku. Udało jej się napisać opowieść interesującą, pokazującą nam całą paletę barw, jakimi mieni się ludzkie życie.

Główną bohaterką książki jest Molly, nastolatka o silnym charakterze, uważająca się za duchową sierotę. Dziewczyna wciąż pakuje się w kłopoty, co sprawia, że w żadnej rodzinie zastępczej nie udaje jej się znaleźć swojego miejsca. W ramach kary za swoje uczynki może trafić do domu poprawczego. Z pomocą przychodzi jej najlepszy przyjaciel, który pomaga dziewczynie otrzymać pracę w domu pewnej bogatej i wiekowej damy. Molly ma uprzątnąć zakurzony i zagracony strych w jej rezydencji. Dziewczyna nie jest tym zachwycona, ale nie ma wyjścia. Zaś starsza pani wydaje się być zaintrygowana zbuntowaną nastolatką. Tak zaczyna się chyba największa przygoda ich życia…

Autorka splatając ze sobą wątek Molly i Vivian pokazuje, że bez względu na czasy, w których żyjemy, samotność, sieroctwo i wyobcowanie są uczuciami, które się nie zmieniają i nigdy nie znikną.

Historia wykreowana przez Christinę Baker-Kline będzie doskonałą lekturą dla czytelników w każdym wieku, ponieważ ta opowieść o przyjaźni nastolatki i starszej pani pokazuje, że każdy może się ze sobą porozumieć, a niespodziewane wsparcie oraz przyjaźń mogą nadejść z każdej strony.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca zaegzemplarz książki do recenzji.Christina Baker-Kline – amerykańska pisarka i eseistka.

2 komentarze:

  1. Oj dawno czytałam, ale pamiętam, że mi się podobała. Trochę mnie zasmuciła ta historia. Te sieroce pociągi zrobiły na mnie wrażenie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na mnie też opowieść starszej pani zrobiła duże wrażenie. Z drugiej strony ujęło mnie ciepło relacji staruszki i Molly.

      Usuń