22 września 2016

Pol Pot. Pola śmierci - Philip Short

źródło: Prószyński i S-ka
Pol Pot. Pola śmierci to jedna z moich najciekawszych i najtrudniejszych lektur ostatnich miesięcy.

Philip Short stworzył wieloformatową, niebywale szczegółową analizę życia oraz czynów Pol Pota, kambodżańskiego dyktatura, którego postępowanie i ideologia z tym związana, do dziś budzą zdumienie oraz strach.


Tytaniczna praca, jaką wykonał autor, dała efekt w postaci jednej z najlepszych biografii ostatnich lat, która ukazała się w Polsce.

Pol Pot, jeden z najokrutniejszych dyktatorów dwudziestego wieku, został przedstawiony z ogromną dokładnością na podstawie wielu źródeł. Poznajemy jego życie rodzinne, czasy edukacji, formowanie się jego światopoglądu oraz drogę do władzy z wszystkimi tego następstwami.

Historia życia tego człowieka zdaje się być przestrogą, że zło czai się wszędzie. Autor zaś napisał książkę o tym skąd się bierze zło i co się dzieje, gdy ten gniew do chodzi do głosu, a co gorsza do władzy.

Short skrupulatnie opisuje relacje Pol Pota z otoczeniem, jego spojrzenie na świat. Udowadnia, ponad wszelką wątpliwość, że Pol Pot był potworem w ludzkiej skórze.

Dzięki książce Shorta poznajemy ideologię Czerwonych Khmerów, Kambodżę z jej historią i tradycją oraz dzieje tej jakże krwawej i okrutnej dyktatury.


Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz ksiązki do recenzji. Philip Short – amerykański dziennikarz, autor książki o Mao Zedongu.

2 komentarze:

  1. Wczoraj zerkałam na nią w księgarni, choć niezbyt mnie zainteresowała.

    OdpowiedzUsuń