18 września 2016

Aleksandra - Osyp Nazaruk

źródło: Wydawnictwo MG
Aleksandra autorstwa Osypa Nazaruka to zbeletryzowana opowieść o życiu Rokosolany, słowiańskiej konkubiny, a następnie żony Sulejmana Wspaniałego.

Opierając się na wiedzy historycznej i wszelkich dostępnych źródłach Nazaruk wykreował postać Rokosolany odpowiadającej wyobrażeniom współczesnych. Tchnął w Aleksandrę żywego ducha. Przypisał jej myśli, słowa i uczynki.


Dzięki swojemu talentowi literackiemu opisał tę niebanalną kobietę w prostych, a jednocześnie bardzo barwnych słowach. Sprawił, że historia Hürrem staje się nam bliska i ważna.

Jego opisy losów i przeżyć Aleksandry wprawiają czytelnika w zachwyt i zdumienie. Można wręcz poczuć się obserwatorem zdarzeń opisanych w powieści.

Zaś plastyczność języka i wielobarwne, szczegółowe opisy pozwalają nam wyobrazić sobie Imperium Osmańskie, tryb życia jego mieszkańców, a wreszcie bogactwo ówczesnej architektury oraz dzikość i piękno szesnastowiecznej przyrody.

Po raz kolejny zaś wydawca książki – Wydawnictwo MG - udowadnia, że oferuje czytelnikom świetną lekturę z jeszcze doskonalszym tłumaczeniem, które nadaje książce głębszego wyrazu.Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.
Osyp Nazaruk – 1883 – 1940, ukraiński pisarz, publicysta i prawnik.

2 komentarze:

  1. A jak to wypada w porównaniu z serialem "Wspaniałe stulecie"? POwiadają, że serial to filmowa wersja książki Nazaruka...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Nie widziałam ani jednego odcinka.

      Usuń