4 września 2016

Miłosna kareta Anny J. - Janina Lesiak

żródło: Wydawnictwo MG
Janina Lesiak zachwyciła mnie swoją prozą za sprawą jej debiutu pod tytułem Wspomnienie o Cecylii smutnej królowej. Już wtedy czułam, że na polskim rynku wydawniczym pojawił się ktoś interesujący, oferujący, nam czytelnikom, dawkę naprawdę dobrej prozy.

Nie inaczej jest z drugą powieścią pióra tej autorki.

Miłosna Kareta Anny J. to powieść napisana z niebywałym wdziękiem. Świadomie i ostrożnie wybierając słowa, układając je w zdania i rozdziały, Janina Lesiak przybliża czytelnikowi postać Anny Jagiellonki, córki Zygmunta Starego i Bony Sforzy.

Dzięki literackim umiejętnościom autorki, żona Stefana Batorego daje nam się poznać jako postać uniwersalna. Przypisane jej cechy charakteru, sposób myślenia, a także uczucia targające Anną, pokazują, że jest postacią, która mogła pojawić w każdym momencie naszej historii. A ona sama jest bohaterką, która wywołuje u czytelnika żywe emocje.

Za sprawą doskonale wyważonego połączeniu faktów, domysłów i mitów, krążących na temat jednej z najbardziej niedocenianych córek Bony Sforzy, poznajemy historię Polski u schyłku panowania Jagiellonów oraz na początku rządów królów elekcyjnych/

Proza Janiny Lesiak jest delikatną i jednocześnie bardzo klarowną konstrukcją, której kształt i przekaz sprawia, że Miłosna Kareta Anny J. staje się dla czytelnika naprawdę dobrym utworem literackim, który zostanie w naszej pamięci na dłużej.Bardzo dziękuję Wydawnictwu MG za egzemplarz książki do recenzji.
Janina Lesiak- łodzianka z urodzenia. Autorka powieści Wspomnienie o Cecylii oraz Miłosnej karety Anny J..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz