źródło: Stara Szkoła |
Ludvik Vaculik był ważną postacią w życiu kulturalnym i politycznym Czechosłowacji. Świat zapamiętał go jako autora Manifestu "Dwóch tysięcy słów", w którym Vaculik sprzeciwił się polityce władz.
Jednak najważniejsze, co zostało nam po pisarzu, to jego powieści. Poza pisaniem Ludvik Vaculik zajmował się także działalnością wydawniczą.
Siekiera, wydana w Polsce przez Wydawnictwo Stara Szkoła, to historia rodziny, wzajemnych relacji jej członków, na tle życia społecznego w państwie rządzonym, przez komunistyczny reżim.
Powieść powstała ponad pięćdziesiąt lat temu. Polski czytelnik musiał czekać na nią przeszło pól wieku. Czytałam ją z niesłabnącym zainteresowaniem, choć przyznać muszę, że nie była to przyjaźń od pierwszego wejrzenia.
Zaskoczył mnie jej realizm i uniwersalne przesłanie. Spodziewałam się, znając życiorys pisarza, historii mającej na celu rozliczenie się z komunizmem. Tymczasem czytałam ponadczasową opowieść o wierze w marzenia oraz ideały.
Vaculik wykreował doskonałych bohaterów, których rozważania na temat miłości, przyjaźni, rodziny i przemijania są rozmyślaniami, jakie będzie snuć każdy myślący człowiek, bez względu na miejsce i czas jego egzystencji.
Ludvik
Vaculik - pisarz, felietonista i publicysta. Zaliczany do najsłynniejszych
pisarzy czeskich dwudziestego wieku.
Komentarze
Prześlij komentarz