Przejdź do głównej zawartości

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz

źródło: Wydawnictwo Czarne
Reportaż białoruskiej dziennikarki czytałam etapami. Jego wstrząsający przekaz był tak trudny do „strawienia” za jednym zamachem, że przerwy w lekturze były po prostu koniecznością.

Aleksijewicz opisała kilkanaście historii kobiet, które w trakcie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, w odruchu patriotyzmu, zgłosiły się do walki za swoją ojczyznę.



Opowiedziane w książce historie kobiet, z różnych zakątków Związku Radzieckiego, o różnym pochodzeniu i wykształceniu, są relacjami o bezgranicznej i niewyobrażalnej katastrofie, jaką jest wojna.

Kobiety opisane przez Aleksijewicz nie czują się bohaterkami. Uważają, że spełniły swój obowiązek wobec kraju. Czują się jedynie poniżone, ponieważ po wojnie o ich udziale w walce nie mówiono, a o ich zasługach zapomniano.

Ich opowieści, często snute z niejakim zakłopotaniem i nieśmiałością, są przerażającym obrazem pozycji jednostki w Związku Radzieckim. Te kobiety, mimo ogromnego poświęcenia, nie znaczyły i właściwie wciąż nie znaczą, w ogromnej machinie nic. Dosłownie nic.

Jako żołnierze były często źle ubrane, niewystarczająco przeszkolone. A jednak wniosły ogromny wkład w zwycięstwo. Na wojnę szły pełne ideałów, pewne swojej siły i chęci do walki. Ich entuzjazm i wiara w walkę za kraj została brutalnie pogwałcona w realiach wojennych. A ostatecznie godność odebrano im w momencie zepchnięcia ich w czeluści ludzkiej niepamięci.




Swietłana Aleksijewicz – białoruska pisarka i dziennikarka, Laureatka wielu nagród, w tym tej najważniejszej – Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.