19 stycznia 2017

Śpiąca Alicja - Judith Hooper

źródło: Prószyński i S-ka
Śpiąca Alicja to wciągająca opowieść o pewnej niebanalnej kobiecie, której przyszło żyć w czasach zdominowanych przez mężczyzn.

Mowa o Alice James, siostrze pisarza Henry’ego James'a oraz psychologa Williama James'a. Gdyby żyła dzisiaj, byłaby jedną z czołowych postaci kultury i nauki na świecie.Alice urodziła się jednak w połowie dziewiętnastego wieku, kiedy to dobrze urodzona kobieta miała ładnie wyglądać i być miła. Panna James znacznie wykraczała poza przyjęte schematy. Alice potrafiła być miła i do tego była ponadprzeciętnie inteligentna. Na dodatek miała własne poglądy, których potrafiła ostro bronić. Niestety jej życie zrujnowała choroba. Była bowiem przykuta do łóżka i cierpiała też na dolegliwości psychiczne.

Odsunięta od świata nie poddała się. Jej pamiętnik, wydany po przeszło czterdziestu latach od jej śmierci, ukazuje ją jako kobietę niezwykle inteligentną, świetną obserwatorkę i kobietą operującą ciętym językiem. W jej pamiętaniu znajduje się wiele bardzo ciekawych obserwacji dotyczących nie tylko jej otoczenia, ale i ówczesnych wydarzeń.

Judith Hooper napisała powieść w dużej mierze opartą na wspomnianym przeze mnie pamiętniku. Postaci wymienione w książce są autentyczne, a powieść jest fantastycznym obrazem epoki. Jednocześnie pokazuje wewnętrzne relacje i stosunki w rodzinie Jamesów. Dziś pewne kwestie nie budzą już właściwie żadnych kontrowersji. W momencie, kiedy Alice notowała je w swoim pamiętniku były uznawane za informacje wysoce niestosowne, które w żadnym wypadku nie mogły ujrzeć światła dziennego.

Śpiąca Alicja to piękna podróż wehikułem czasu. Podróż pomiędzy niebanalnymi postaciami w towarzystwie wspaniałej kobiety, której nie dane było zabłysnąć. Powieść przywraca ją do życia w raz z jej planami i marzeniami. Jednocześnie pozwalając nam lepiej przyjrzeć się epoce wiktoriańskiej.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.
Judith Hooper – dziennikarka i pisarka/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz