27 lutego 2017

Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead

źródło: Wydawnictwo IUVI
Książki dla młodzieży przestałam czytać ponad dziesięć lat temu. Zwyczajnie z nich wyrosłam Całkiem obcy człowiek jest, w pewnym sensie, powrotem do tego nurtu.

Przed lekturą obawiałam się, że leży przede mną ckliwa i mdła opowiastka dla dorastających dziewcząt, która sprawi, że jako matka złapię się za głowę.Tymczasem powieść jest, historią dobrze oddającą emocje i stan ducha współczesnych nastolatek. Opowiada o tym, co szaleje w ich głowach i duszy w języku, którym komunikują się na co dzień między sobą.

Pod względem czysto literackim fabuła nie stoi na jakimś szalenie wysokim poziomie. Ale nie o to tutaj chodzi. Jeśli macie w domu nabuzowaną hormonami nastolatkę, której humory zmieniają się szybciej niż wy obsługujecie pilota do telewizora, kupcie dziewczynie tę książkę.

Wszystko, co zostało opisane w tej książce – przyjaźń, pierwsza miłość, rzeczywistość szkolna – jest jak najbardziej adekwatna i warta utożsamiania się przez nastoletnią czytelniczkę.

Być może, Wam dorosłym wyda się, że jest to książka o niczym, ale dla Waszych córek będzie to historia o ich aktualnych rozterkach, emocjach i ich nastoletnim, emocjonalnym bałaganie.Bardzo dziękuję Wydawnictwu IUVI za egzemplarz książki do rcenzji.

Rebecca Stead – amerykańska pisarka 

1 komentarz:

  1. Ciekawa jestem tej pozycji.
    Mam nadzieję, że tak jak piszesz, jest w niej coś dobrego.
    PS Zapraszam do siebie ;)

    OdpowiedzUsuń