Przejdź do głównej zawartości

Całkiem obcy człowiek - Rebecca Stead

źródło: Wydawnictwo IUVI
Książki dla młodzieży przestałam czytać ponad dziesięć lat temu. Zwyczajnie z nich wyrosłam Całkiem obcy człowiek jest, w pewnym sensie, powrotem do tego nurtu.

Przed lekturą obawiałam się, że leży przede mną ckliwa i mdła opowiastka dla dorastających dziewcząt, która sprawi, że jako matka złapię się za głowę.



Tymczasem powieść jest, historią dobrze oddającą emocje i stan ducha współczesnych nastolatek. Opowiada o tym, co szaleje w ich głowach i duszy w języku, którym komunikują się na co dzień między sobą.

Pod względem czysto literackim fabuła nie stoi na jakimś szalenie wysokim poziomie. Ale nie o to tutaj chodzi. Jeśli macie w domu nabuzowaną hormonami nastolatkę, której humory zmieniają się szybciej niż wy obsługujecie pilota do telewizora, kupcie dziewczynie tę książkę.

Wszystko, co zostało opisane w tej książce – przyjaźń, pierwsza miłość, rzeczywistość szkolna – jest jak najbardziej adekwatna i warta utożsamiania się przez nastoletnią czytelniczkę.

Być może, Wam dorosłym wyda się, że jest to książka o niczym, ale dla Waszych córek będzie to historia o ich aktualnych rozterkach, emocjach i ich nastoletnim, emocjonalnym bałaganie.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu IUVI za egzemplarz książki do rcenzji.





Rebecca Stead – amerykańska pisarka 

Komentarze

  1. Ciekawa jestem tej pozycji.
    Mam nadzieję, że tak jak piszesz, jest w niej coś dobrego.
    PS Zapraszam do siebie ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.