20 lutego 2017

Topografia pamięci - Martin Pollack

Wydawnictwo Czarne
Martin Pollack, austriacki pisarz i eseista, którego książki regularnie ukazują się w Polsce, w tym ta najgłośniejsza Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu, powraca z kolejną publikacją.

Topografia pamięci jest książką szalenie trudną i jednocześnie ważną w swoim przekazie. Warto dokonać intelektualnego wysiłku, by tę książkę przeczytać, zrozumieć i przyswoić.


Teksty składające się na tę pozycję są bardzo różnorodne. Nie tylko pod względem gatunkowym, do czego stali czytelnicy Pollacka, zdążyli się przyzwyczaić, ale też pod względem tematyki, która swoim zasięgiem obejmuje szereg dziedzin. Autor bowiem, postanowił podzielić się z czytelnikami swoimi przemyśleniami osnutymi między innymi wokół granic państw, czy spostrzeżeniami na temat szalu protestów Solidarności z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Jednak elementem scalającym rozważania Austriaka jest ludzka pamięć. Martin Pollack postrzega ją jako zdolność, która pozwala nam oglądać świat, przyjrzeć mu się głębiej i lepiej zrozumieć sens toczących się wokół nas procesów. Stara się zrozumieć misterną konstrukcję pamięci, sposób działania oraz oddziaływania nie tylko na jednostkę, ale na całe społeczeństwa.

Stawia szereg istotnych pytań, szuka odpowiedzi, wytłumaczenia ludzkiej niepamięci, wybiórczości wypaczeń, wybielania pamięci. Przywołując tragiczną historię Europy Środkowo - Wschodniej rozważa wpływ pamięci na przyszłość tego regionu.  

Topografia pamięci pobudza czytelnika do wspólnych rozmyślań, stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Jest to równie trudne jak posiadanie i użytkowanie pamięci.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Czarne za egzemolarz książki do recenzji.

Martin Pollack – pisarz, eseista, tłumacz i dziennikarz. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz