Przejdź do głównej zawartości

Z góry widać tylko nic - Arek Borowik

źródło: Wydawnictwo Dobra Literatura
Czytając książkę pióra Arka Borowika, miałam wrażenie, że czytam gotowy scenariusz.


Nic w tym dziwnego, ponieważ autor zawodowo zajmuje się pisaniem scenariuszy. Czy jednak zabawa konwencją opłaciła się autorowi i sprawiła, że zapamiętam tę książkę na długo?

Jego książka to właściwie trzy opowieści. Spięte ze sobą w bardzo ciekawy sposób. I chyba to jest główna siła tej powieści. Jest kolejną już książką poświęconą ludzkiej naturze, ale napisaną w sposób niekonwencjonalny, co sprawiło, że nie zawiodłam się na niej.

Bohaterowie wykreowani w tej książce są równie zwyczajni jak my, czytający ich historie. To zwykli ludzie, niewyróżniający się z tłumu. Postaci, które ukazują różne swe oblicza. W zależności od sytuacji w jakiej się znajdą.

Z góry widać tylko nic to opowieść o nas samych. O tym, co nas boli, co nęci i co podnieca. Historia walki z samym sobą, okolicznościami i otaczającym nas światem. Raz jesteśmy dobrzy a raz źli. Wszystko to zależy od wielu czynników.

To ciekawe studium naszego zachowania i emocji, ukazane w taki sposób, że możemy się przejrzeć w tych opowieściach jak w lustrze. Niektórych pewne zachowania oburzą, innych rozśmieszą, a jeszcze innych będę dręczyć, przypominając o własnych grzechach.

Taką historię mógł napisać tylko ktoś świadomy swojego warsztatu. Ktoś, kto wie, co chce napisać i jakimi słowami operować, tak by w całości powieść trafiła czytelnikowi bardzo głęboko do jego pokładów świadomości.

Dla mnie Z góry widać tylko nic to kolejny dowód na to, że w Polsce mamy wielu dobrych autorów, którzy potrafią dobrze pisać, tak, by czytelnik dostał jak najlepszy produkt, czyli książkę.




Bardzo dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura za egzemplarz ksiąski do recenzji.





Arek Borowik – scenarzysta m.in. filmów, seriali czy słuchowisk radiowych. Współtwórca gier komputerowych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.