31 maja 2015

Drzewo migdałowe - Michelle Cohen Corasanti

Drzewo migdałowe autorstwa Michelle Cohen Corasanti to intrygująca opowieść o życiu małego, palestyńskiego chłopca, który staje przed niespodziewaną szansą osiągnięcia czegoś lepszego i piękniejszego, niż jego rówieśnicy.

W historii Ahmada znajdziemy wszystko: biedę, niedostatek, upokorzenie, chęć do ciężkiej pracy, zdolności do nauki i dużo, dużo szczęścia w życiu. Jego historię śledzimy jego oczami. 

Najpierw jako małego chłopca a potem jako dorosłego człowieka. Historia życia jego i jego rodziny jest podobna do historii wielu palestyńskich rodzin, które wypędzane są ze swoich domów przez wojsko, upokarzane i poniżane. On i jego rodzina czują się ludźmi gorszej kategorii. Mimo to, szczęście uśmiecha się do Ahmada, który ma możliwość rozpoczęcia studiów. W trakcie studiów jego talent zostaje dostrzeżony, co daje mu możliwość dalszej kariery naukowej.

Wraz z Ahmadem dzielimy jego radości i troski. Towarzyszymy mu w życiu pełnym tragedii, choć i jego nie omijają krótkie chwile szczęścia. Największą siła głównego bohatera jest jego umysł i przymioty charakteru, takie jak: otwartość, dobrość, szczerość i ufność wobec drugiego człowieka.

Drzewo migdałowe to  opowieść o sile ludzkiej dobroci i o walce z podziałami. To również próba zwrócenia uwagi czytelnika na konflikt palestyńsko-izraelski z uwzględnieniem palestyńskiego spojrzenia na sprawę.

Nie bez znaczenia jest tutaj osoba autorki, która  jest Żydówką, a w jej domu wpajano ogromny szacunek do Państwa Izrael. Podobnie jak bohater książki studiowała na jednym z izraelskich uniwersytetów, gdzie szerzej zetknęła się z problemem konfliktu izraelsko-palestyńskiego.


Książka pełna jest ludzkiego cierpienia i krzywdy, ale niesie też nadzieję na to, że dzięki ludzkiej otwartości i dobroci można pokonać uprzedzenia, nienawiść i gniew po to by tworzyć szczęśliwą wielowymiarową wspólnotę. Taki jest literacki przekaz tej książki.    


Za egzemplarz recenzencki książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.Michelle Cohen Corasanti –  amerykańska pisarka o żydowskim pochodzeniu. Z wykształcenia jest prawnikiem. Drzewo migdałowe jest jej debiutem prozatorskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz