3 maja 2015

Za żadne skarby - Vera Falski

Za żadne skarby Very Falski to intrygujący debiut nowej, polskiej pisarki. Kiedy czyta się okładkę książki można pomyśleć, że to kolejna opowieść o dziewczynie wiejskiego pochodzenia, która ucieka do miasta, do wielkiego życia, by stać się kimś bardzo ważnym. Słowem, temat omawiany już wiele razy. Nie dajcie się zwieść. To ciepła, płynąca naturalnym nurtem historia zwykłych ludzi i ich życiowych problemów, które mogą spotkać każdego z nas.

Bohaterką Za żadne skarby jest Ewa, dwudziestokilkuletnia, młoda kobieta, doktorantka, fachowiec w swojej dziedzinie, jej kariera rozwija się we właściwym kierunku. W życiu osobistym wszystko jest poukładane. Wydaje się, że Ewy serce przybiło do właściwej przystani.


Jedyną zgryzota młodej kobiety jest jej pochodzenie. Wywodzi się z maleńkiej wsi, z wielodzietnej rodziny, gdzie ojciec pije, a matka stara się stać na straży domowego ogniska. Pewnego dnia matka dziewczyny umiera, a Ewa musi wrócić do życia, od którego jakiś czas temu uciekła.

I tu rozpoczyna się seria intrygujących zdarzeń, które na zawsze zmienią życie głównej bohaterki. Ewa na nowo odkryje więzy łączące ją z rodziną i pokłady sił jakich jeszcze w sobie nie znalazła. A wszystko po to, by zatroszczyć się o ludzi i miejsca, od których kiedyś uciekła.

Towarzysząc Ewie w jej życiowych perypetiach i obserwując koleje jej losu można dojść do wniosku, że każdy z nas ma wiele twarzy. Osoby takie jak Ewa, wydają się z pozoru szczęśliwe, poukładane i zadowolone z życia. Jednak przypadek, los, zdarzenie sprawia, że główna bohaterka, czy w ogóle człowiek, uświadamia sobie, że może poczuć się jeszcze lepiej, że odnajdzie w sobie lub  świecie coś o czym w ogóle nie śmiał myśleć i marzyć. W książce nie brakuje tajemniczych wątków i nieprzewidzianych zdarzeń. Dzięki tym zabiegom książka jest jeszcze barwniejsza i ciekawsza.

Więcej o fabule Za żadne skarby nie napiszę ani słowa, ponieważ zdradzę zbyt wiele i popsuję potencjalnym czytelnikom książki przyjemność zagłębiania się w lekturę dzieła Very Falski, a nie jest to celem mojej recenzji.

Powiem jeszcze tylko, że ta książka, to również opowieść o nieprzewidywalności życia, o tym, że czasem zbyt mocno ufamy światu i ludziom. To ostrzeżenie, że nic nie jest nam dane raz na zawsze i trzeba się spieszyć kochać ludzi, ponieważ nie wiemy, kiedy możemy ich stracić na zawsze.

Za żadne skarby to udany debiut z pozoru przypominający nam historie jakich wiele już przeczytaliśmy. Jednak język, jakim posługują się postaci z książki oraz sposób odmalowania życia bohaterów sprawia, że zagłębiamy się w lekturę coraz bardziej i bardziej.

Powieść Very Falski jest wielowymiarowa i porusza wiele ważnych aspektów życia zwykłych ludzi, którym przyszło egzystować na  prowincji. To wszystko jest na dodatek, okraszone dobrym humorem, żywymi dialogami i ciekawymi postaciami. Wyszła z tego ciekawa książka o ludziach takich jak my.Vera Falski- to tajemnicza postać, która debiutuje na polskim rynku wydawniczym powieścią Za żadne skarby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz