6 maja 2015

Księżyc nad Bretanią - Nina George

Księżyc nad Bretanią to najnowsza powieść niemieckiej pisarki Niny George, autorki poczytnego w Polsce Lawendowego pokoju. Akcja powieści toczy się  w maleńkiej bretońskiej wiosce, gdzie życie toczy się swoim własnym, niespiesznym trybem. Wszyscy tu się znają, żyją obok siebie od lat w niepisanej harmonii, zgodnie z rytmem natury. Ich życiorysy nierozerwalnie i na zawsze wtopiły się w tę przepiękną aurę, którą tak pięknie i soczyście opisuje autorka w swojej najnowszej książce.

Główną bohaterką jest Marianne, sześćdziesięcioletnia Niemka, która po nieudanej próbie samobójczej udaje się do tej tajemniczej bretońskiej wioski, niesiona jakimś tajemniczym impulsem, który wiedzie ją w nieznane jej obszary, podsycając w niej zachwyt nad pięknem i spokojem tego nieznanego jej skrawka ziemi.


Marianne ma za sobą kilkadziesiąt lat życia, które przyniosło jej wiele rozczarowań i bólu, a nagłe znalezienie się w Kerdruc daje jej niespodziewaną chęć do życia. Powoli odkrywa w sobie pogodę ducha, optymizm, wiele daje jej odkrywanie bretońskiej historii i wierzeń. W tych starych historiach bohaterka znajduje niespodziewaną siłę i energię do poszukania nadziei dla swojej duszy i umysłu. Nie bez znaczenia jest dla niej niema i bezinteresowna pomoc ze strony mieszkańców wioski, którzy przyjmują ją do swojej społeczności bez zadawania zbędnych pytań.

Wreszcie ku zdumieniu Marianne znajduje ona w sobie, coś o czym przestała już marzyć - miłość. To uczucie jest tak piękne, czyste i barwne, i świeci tak silnym blaskiem, że zadziwia nie tylko główną bohaterkę ale i czytelnika, który przewracając kolejne kartki książki coraz mocniej zaciska za Marianne  kciuki.

Księżyc nad Bretanią to przepiękny opis miłości osób dojrzałych. Ta miłość jest tak świeża, intensywna w swoim oddziaływaniu, że aż rozświetla otaczający świat swoim własnym światłem.  Jednocześnie jest uczuciem tak nagłym i niespodziewanym, a jednocześnie radosnym, że bohaterka czuje się z jednej strony nią przygnieciona, a z drugiej ma ochotę fruwać jak ptak. Nie mam talentu autorki do pisania o miłości. O tym po prostu trzeba przeczytać.

Nina George osiągnęła mistrzostwo pisarstwa w kwestii opisywania piórem krajobrazów, odmalowywania kolorów i zapachów Bretanii, w taki sposób, że czytelnik nie musi nawet zamykać oczu i wysilać swojej wyobraźni, aby poczuć zapach i wiatr od strony morza. 


Nina George- niemiecka pisarka, autorka bardzo poczytnego Lawendowego pokoju. Księżyc nad Bretanią to jej najnowsza powieść.

2 komentarze: