24 maja 2015

Continuum - Kamil Brach

Książki z półki science fiction są mi raczej obojętne i na co dzień ich nie czytuję. Continuum Kamila Bracha jest moim odstępstwem od reguły. Nie wiem dlaczego, ale ta książka mnie zaciekawiła. Niby zaczyna się zwyczajnie, nie ma w niej nic odkrywczego aż tu nagle pojawiają się wątki science  fiction.

Pomysł na fabułę jest bardzo ciekawy. Continuum to połączenie literatury obyczajowej z elementami fantasy. Głównym bohaterem jest Jacek, człowiek sukcesu z ustabilizowanym życiem zawodowym i prywatnym, który niespodziewanie dostaje od losu możliwość przenoszenia się w czasie.


Do Jacka dociera, że za pomocą tajemniczego urządzenia może cofnąć się w przeszłość i wpłynąć na bieg wydarzeń. Jednak nie przewidział on trwałych i nieodwracalnych skutków dokonywanych przez siebie zmian, a co gorsza odkrywa, że jego ingerencja w przeszłość ma wpływ nie tylko na tych, którym chce pomóc, ale i na niego samego. Główny bohater staje przed poważną pokusą jaką jest ingerencja w bieg wydarzeń. Jednak z drugiej strony, dociera do niego pytanie: czy taka zmiana ma sens? Ma przecież ustabilizowane i szczęśliwe życie. Na cokolwiek się zdecyduje już zawsze będzie sobie zadawał pytanie: czy zrobił, to co do niego należało?

Historia Jacka jest opowieścią o ludzkich słabościach i konsekwencjach popełnianych błędów. Główny bohater jest człowiekiem jak my wszyscy. Popełnia błędy i naprawia je, ale czy z dobrym skutkiem? Jego losy skłaniają czytelnika do refleksji nad wartością i trwałością międzyludzkich więzów, i innych bardzo ważnych dla nas uczuć jak przyjaźń i miłość.

Klimatu książce dodają opisy współczesnej Warszawy, widzianej okiem jej mieszkańca, dla którego to miasto wciąż się zmienia i ciągle można je odkrywać od nowa. Miło było poruszać się po Warszawie lat ubiegłych, tak bardzo odmiennej od tej, którą znamy dzisiaj.
Continuum choć niepozorne - wciąga. W dużej mierze dzięki, niekonwencjonalnym rozwiązaniom zapisanym w fabule oraz nieoczekiwanym zwrotom akcji, które prowadzą czytelnika do równie nieoczekiwanego zakończenia.


Bardzo dziękuję Wydawcy książki za przekazanie egzemplarza Continuum do recenzji.
 Kamil Brach – Continuum to jego debiutancka powieść.

3 komentarze:

 1. Nieoczekiwane zakończenie mnie bardzo pociąga. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam na konkurs-może uda się wygrać książkę :)

   Usuń
 2. Zapraszam na spotkanie z autorem powieści "Continuum", które odbędzie się w sobotę 28 listopada o godz. 12 podczas Targów Fantastyki w Warszawie (BABKA do wynajęcia, ul. Młocińska 5/7).

  OdpowiedzUsuń