20 maja 2015

Miasto cieni - Michael Russell

Miasto cieni Michael’a Russell’a to klimatyczny i mroczny kryminał z intrygującą zagadką kryminalną, i wciągającą historią Irlandii, i Republiki Weimarskiej w tle. Akcja powieści toczy się w dwóch miejscach jednocześnie, prowadząc czytelnika po łączących się ze sobą, mrocznych ścieżkach ludzkiego życia oraz historii.

Główne sceny akcji to Dublin i Wolne Miasto Gdańsk. Głównymi bohaterami są: Stefan Gillespie i Hannah Rosen. On jest oficerem policji próbującym rozwikłać zagadkę śmierci młodej kobiety, a ona  przyjaciółką ofiary. Łączy ich wspólny cel - znalezienie winnego. Różni wszystko. Pochodzenie religia, status społeczny, spojrzenie na świat. Jednak mimo tych różnić, ramię w ramię, starają się doprowadzić ważną dla nich sprawę do końca.

Autor wrzuca nas w wir zawikłanych wydarzeń historycznych, związanych z dziejami Irlandii w pierwszej połowie dwudziestego wieku oraz Niemiec czasu wielkiego kryzysu i boju Nazistów o władzę. Na tle tych wydarzeń toczy się zawikłana historia, w którą zdają się być zamieszani wszyscy, bez wyjątku. Życie zwykłych ludzi nierozerwalnie plącze się z historią, a gdy dochodzą do tego jeszcze emocje, z książki wyłania się skomplikowana zagadka nie do rozwiązania.

Tempo akcji jest trochę nierówne, czasem zbyt szybkie, momentami za wolne, by następnie znowu przyspieszyć z kopyta. Jednak w niczym nie umniejsza to rozwiązywanej sprawie. Zakończenie nie jest może bardzo zaskakujące, ale powiązania między bohaterami są chwilami tak zaplatane, że można mieć trudność z szybkim łączeniem faktów - i dobrze. Żadna przyjemność z kryminału, w którego połowie odgadło się zakończenie.

Russell dokonał fantastycznego odtworzenia realiów, zarówno życia w Dublinie jak i w Wolnym Mieście Gdańsku. Fikcyjni bohaterowie powieści spleceni zostali z postaciami historycznymi, a ich działalność została opisana na tyle prawdziwie i fachowo na ile pozwalała na to fabuła i koncepcja książki.

Miasto cieni to warte przeczytania, interesujące połączenie kryminału i ważnej części historii Europy w latach trzydziestych dwudziestego wieku.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non za egzemplarz recenzencki książki Michael Russell- mieszka w Irlandii, z pochodzenia jest Anglikiem. Miasto cieni to jego pierwsza powieść.

2 komentarze:

  1. Szkoda, że zakończenie tak łatwo można przewidzieć. Dałabym jednak tej książce szansę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie się udało domyślić, ale sama w sobie książka jest bardzo dobra.

      Usuń