28 maja 2015

Lucynka, Macoszka i ja - Martin Reiner

Po raz kolejny Wydawnictwo Stara Szkoła raczy polskiego czytelnika wyśmienitą porcją twórczości zza naszej południowej granicy. I kolejny już raz jest to błyskotliwa pozycja wydawnicza, która zadowoli najbardziej wymagające gusta czytelnicze.

Mowa tu o intrygującej i wielowymiarowej prozie Martina Reinera, Lucynka, Macoszka i ja. Ta powieść, to kolejna po Ostatniej arystokratce, próbka czeskiej kultury na wysokim poziomie oddana w ręce polskiego czytelnika. Tym razem jest to podróż do głębi ludzkich myśli. Autor zabiera nas na wędrówkę w świat Tomasza- brneńskiego listonosza, którego historia życia wciąga nas bez reszty.


Jego los jest przykładem splotu niespodziewanych wydarzeń, które odcisną głębokie piętno na jego życiu. W wyniku przypadku Tomasz zostaje postawiony w sytuacji, której nie planował. Niespodziewanie dla samego siebie zgłębia historię życia tajemniczego Macoszki, który z obojętnej mu postaci świata literackiego staje się nierozerwalną częścią życia brneńskiego listonosza. Prosty obywatel Czechosłowacji zostaje ekspertem od twórczości czeskiego, zepchniętego na margines literatury, poety Jerzego Macoszki.

Wraz z Macoszką w życiu Tomasza pojawiają się inne, nieznane mu dotąd postaci. Część z nich zatrzymuje się w jego otoczeniu na dłużej, część pojawia się, by za chwilę zniknąć z życia Tomasza na zawsze. Jego życie staje się rzeką nieplanowanych wydarzeń, na które Tomasz nie ma żadnego wpływu. Z niewiadomych dla siebie przyczyn poddaje się losowi, co daje nieoczekiwane i zaskakujące rezultaty dla obu stron.

Reiner powoli i stopniowo odkrywa przed czytelnikiem zawiłości ludzkiego życia, prowadzi czytelnika za rękę po zakamarkach ludzkiej duszy i umysłu. Po mistrzowsku operując słowem i konwencją, karmi czytelnika wieloznaczną i wielowymiarową prozą na wysokim poziomie. W subtelny i wprawny sposób snuje opowieść o nierozwiązanej zagadce jaką jest tajemnica ludzkiego losu. Wraz z nami toczy rozważania na temat skrytości naszych myśli. W zaczarowany sposób mówi nam -ustami Tomasza - o miłości, jej sile, oraz kształtowi w jaki potrafi zamieniać się ów stan. Jednak miłość nie jest tu wszystkim, co modeluje nasze życie. Innym, równie istotnym elementem jest przeszłość, która nierozerwalnie łączy się z teraźniejszością, oraz przyszłością. Jedno nie istnieje bez drugiego.

Do samego końca czytelnik snuje domysły na temat losów Macoszki i Tomasza. Czy Tomasz odkrył tajemnice czechosłowackiego poety i sam odnalazł własne szczęście? Odpowiedź jest tak zbudowana jak skonstruowane są losy człowieka.


Martin Reiner-  czeski, pisarz, poeta i wydawca. Badacz twórczości czeskiego poety  Ivana Blatnego. Laureat prestiżowych nagród literackich.  Autor powieści Lucynka, Macoszka i ja. W 2016 roku ukaże się jego powieść: Poeta. Powieść o Ivanie Blatnym.

2 komentarze:

  1. Czyli odpowiedź jest pewnie mocno nieprzewidywalna? Chętnie przeczytam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedź jest ważna jak cała książka.

    OdpowiedzUsuń