Przejdź do głównej zawartości

Jaśnie Pan - Jaume Cabre

Jaśnie Pan, to kolejna powieść autorstwa Jaume Cabre oddana w ręce polskiego czytelnika. Tą pozycją kataloński pisarz zaskarbił sobie słowa uznania ze strony krytyków oraz czytelników.  Przez wielu jest uznawana za przełomową w karierze pisarza, co zdają się potwierdzać liczne nagrody przyznane Cabre za tę powieść. Szkoda tylko, że polski czytelnik musiał na polskie wydanie  tak długo czekać.

Jaśnie pan, to idealnie wyważone i wyśmienicie zawiązane połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, a smaczku całej opowieści dodaje tło historyczne, które zostało bardzo dokładnie odtworzone i ukazane przez autora.


Głównym bohaterem powieści jest sędzia Trybunału Królewskiego w Barcelonie, postać powszechnie szanowana, utytułowana i wpływowa. Jednak Don Massó jest typowym, zepsutym do szpiku kości, przedstawicielem władzy, który dla swojej pozycji  i wygody nie cofnie się przed niczym. Cabre w postaci sędziego Massó  zawarł wszystkie najgorsze cechy, jakie od wieków przypisywane są członkom establishmentu.

Sędziemu w podroży przez życie towarzyszy jego małżonka, kobieta bezwolna, gorliwa katoliczka i dewotka. Status społeczny jej męża bardzo jej schlebia, choć samego męża pani Massó zdaje się ledwie zauważać. Zaś sam sędzia ma  w życiu dwie prawdziwe miłości, dla których jest w stanie wszystko poświęcić : władzę oraz  kobiety.

Towarzysząc sędziemu, czytelnik poznaje niuanse polityczne i społeczne Królestwa Hiszpanii na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku Głęboko zanurza się w obyczajowości ówcześnie żyjących Hiszpanów. Poznaje kulisy władzy i mocy przez nią niesionej. Razem z bohaterami brudzi się błotem intryg i wszelkiego rodzaju układów władzy, w jakich powiązani są ze sobą bohaterowie powieści.

Przed czytelnikiem staje wiele barwnych i wyrazistych postaci, których losy śledzi  z zapartym tchem, razem z nimi triumfując lub płacząc.  Razem z bohaterami czuje silne  emocje, jakie nimi targają i ze zdumieniem odkrywa finał powieści, który zdaje się być potwierdzeniem tysiąca powiedzianych już słów na temat wszelkich, ludzkich słabości.

W powieści postaci historyczne mieszają się z fikcyjnymi, a realia i klimat epoki został oddany przez autora wprost po mistrzowsku. W bardzo udany sposób Cabre bawi się również czymś, co możemy nazwać analizą psychologiczną ludzkiego umysłu. W powieści wiele miejsca zajmują rozważania na temat czystości sumienia, prawego postępowania oraz postrzegania grzechu, jako złego uczynku.

Dzięki umiejętnemu szafowaniu, przez autora emocjami bohaterów, czytelnik zagłębiający się w lekturze Jaśnie pana, chwilami czuje się, jak osoba posadzona na huśtawce emocji, której kołysania nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać.


Za udostępnienie egzeplarza powieści do recenzji bardzo dziękuję Regałowi Nowości.



Jaume Cabre -  hiszpański pisarz, którego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków, a jego książki otrzymały kilka znaczących nagród literackich. W Polsce powieść Jaśnie Pan ukazała się po raz pierwszy. Wcześniej do rąk polskiego czytelnika trafiły Głosy Pamano oraz Wyznaję.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.

Tatuażysta z Auschwitz - Heather Morris

Wydawnictwo Marginesy „Tatuażysta z Auschwitz „to kolejna pozycja, po którą zdecydowałam się sięgnąć a potem opisać na blogu.  Przyznam się Wam szczerze, że długo zastanawiałam się czy warto tej książce poświęcić czas. Od jakiegoś czasu panuje moda na książki typu prawdziwe historie. Nie tylko za granicą, ale także i w Polsce.

Jeszcze się kiedyś spotkamy - Magdalena Witkiewicz

  O Magdalenie Witkiewicz usłyszałam już na samym początku prowadzenia bloga. Moja droga do zapoznania się z twórczością Magdaleny Witkiewicz była długa i dosyć kręta. Pólka z napisem „Literatura obyczajowa” zwykle jest przeze mnie omijana. Po roku pandemii poczułam, że pora zbliżyć się do tej półeczki. Potrzebowałam książki, która pomoże mi się odprężyć po bardzo trudnym i stresującym roku w moim życiu zawodowym.