12 stycznia 2016

Aleja tajemnic - John Irving

John Irving jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy. Polscy czytelnicy czekali aż cztery lata na jego kolejną powieść.

Tym razem mamy do czynienia z wielowymiarową historią życia Juana Diego, który od kilkudziesięciu lat jest mieszkańcem Stanów Zjednoczonych, ale jego korzenie tkwią w Meksyku, w dzielnicy slumsów.


Dziś Juan Diego jest uznanym pisarzem, który odniósł sukces zawodowy. On sam jest człowiekiem schorowanym i znerwicowanym, a jego myśli zaprzątają demony przeszłości. Aleja tajemnic toczy się na dwóch płaszczyznach. Raz po raz zanurzamy się w przeszłości, by następnie wrócić do aktualnego czasu akcji i odwrotnie.

Główny bohater daje nam się poznać w trakcie swojej podróży na Filipiny. To droga pełna niespodzianek i tajemniczych spotkań. Podróżując poznajemy przeszłość Juana Diego, jego szczęście, jakim była opieka jezuity, jego relacje z siostrą, która ma telepatyczne zdolności i twierdzi, że zna przyszłość. Juan Diego pozwala nam poznać swoje tajemnice, sny i uczucia.

Aleja Tajemnic jest fabułą, do jakiej autor zdążył już przyzwyczaić swoich wiernych czytelników. Wiele w niej odniesień do przeszłości. Bohater Irvinga jest osobą po przejściach, którą wciąż dręczą wspomnienia z przeszłości, ma za sobą trudne relacje z otoczeniem i traumatyczne dzieciństwo. Po raz kolejny Irving przeplata fikcję literacką z wątkami autobiograficznymi. Nawiązuje też do innych wątków poruszanych we wcześniejszych powieściach.

Z drugiej strony w najnowszej powieści amerykańskiego pisarza odnajdziemy polemikę niewiernego z religią. Dla mnie to swoisty manifest człowieka, który nie wierzy w religię i modlitwę. Kojarzy mu się nierozerwalnie z biedą, brakiem wiedzy i zaślepieniem. Swoisty paradoks, biorąc pod uwagę fakt, że bohatera z totalnego zapomnienia wyrwał przedstawiciel jednej z religii.

Jednocześnie, nie wiem jak odnieść się do postaci Lupe - siostry Juana Diego, która prezentuje paranormalne zdolności. Czy jest ona pewnego rodzaju manifestem wiary w bliżej nieokreślone siły kierujące ludzkim losem?

Reasumując, Aleja tajemnic jest esencją twórczości Johna Irvinga. Całość jest produktem już niejako znanym czytelnikowi z wyżej wymienionych powodów. Niestety, ciut mało w niej nowych elementów.  Brakowało mi czegoś, co na stałe przykuwałoby moją uwagę.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki.
John Irving – amerykański pisarz i scenarzysta. Autor ponad kilkunastu książek.

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam powieść "Zanim Cię znajdę" Irvinga, ale jakoś mnie nie zachwyciła. Od tamtej pory nie sięgałam po jego książki, a może jednak warto? ;)

   Usuń
  2. Ja do jego prozy dorosłam, ale być może jest tak, że nie każdemu przypada do gustu :)

   Usuń