21 stycznia 2016

Zagubiony autobus - John Steinbeck

Zagubiony autobus autorstwa Johna Steinbecka to powieść, która powstała w Stanach Zjednoczonych, w latach czterdziestych dwudziestego wieku.

John Steinbeck to uznany pisarz amerykański, który w swojej twórczości ukazuje w doskonały sposób wielowymiarowość ludzkiego charakteru. Ten amerykański Laureat Literackiej Nagrody Nobla napisał książkę, która po tylu latach nie traci na wartości.


Zagubiony autobus to historia ludzi, którzy znaleźli się w pojeździe jadącym z Rebel Corners do San Juan de la Cruz. Każdy z bohaterów pochodzi z innej warstwy społecznej, ma inne usposobienie, pragnienia i marzenia. 

Steinbeck stworzył ze swoich bohaterów wielobarwną ludzką mozaikę, która jest doskonałym przykładem różnorodności i przeciwieństw, które wzajemnie ze sobą koegzystują.

Książka amerykańskiego pisarza przybliża czytelnikowi nie tylko ludzkie pragnienia i namiętności, ale i pokazuje, jak zróżnicowane i bardzo ciekawie skonstruowane było społeczeństwo amerykańskie lat czterdziestych dwudziestego wieku. Dzięki lekturze poznajemy obywateli USA tamtego okresu z ich wadami i zaletami.

Co ciekawe, Steinbeck opisuje swoich bohaterów w taki sposób, że jesteśmy nastawieni na poznanie i zrozumienie każdego z osobna. W stosunku do żadnego z nich nie jesteśmy w stanie wystosować jedynie negatywnych zarzutów.

Proza Johna Steinbecka jest prozą niosącą uniwersalne przesłanie, które mimo upływu lat nie traci na wartości. Zmieniają się krajobrazy, zmienia się świat, ale ludzie wciąż są tacy sami. Pełni uczuć i pasji.Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki. John Steinbeck – amerykański pisarz. Laureat Literackiej Nagrody Nobla. Autor książek: Złota Czara, Pastwiska Niebieskie, Kasztanek, Nieznanemu bogu, Tortilla Flat, W niepewnym boju, Myszy i ludzie, Długa dolina, Grona gniewu, Morze Corteza, Księżyc zaszedł, Ulica Nadbrzeżna, Zagubiony Autobus oraz kilku innych.

2 komentarze:

  1. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam żadnej książki autora :( Planuję w tym roku, choć trochę się obawiam, bo z klasyką mam trochę na bakier.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wieki temu "Tortilla Flat", ale chyba za młoda byłam, bo niewiele z niej wyniosłam :)

      Usuń