9 stycznia 2016

Lord Mord - Miloš Urban

Lord Mord to kolejna książka autora z Europy Środkowo- Wschodniej, która mnie zaintrygowała.  Zapowiadało się tajemniczo, hulaszczo i mrocznie. 

Lord Mord okazał się niebywale wciągającą lekturą, mieszanką kryminału i powieści grozy z elementami groteski. Miloš Urban w mistrzowski sposób opisał Pragę końca dziewiętnastego wieku z jej mieszkańcami, mrocznymi zaułkami oraz tajemnicami. To również świetny obraz czeskiego społeczeństwa tamtego okresu.Główną postacią książki jest hrabia Arco, człowiek z tytułem szlacheckim i coraz bardziej kurczącym się majątkiem. Jest uzależniony od wszelkiego rodzaju używek, prowadzi nędzne życie hulaki. W jego zamroczoną alkoholem egzystencję wpada morderca, którego sposób działania przypomina nam nieco postać Kuby Rozpruwacza. Z drugiej strony jego osoba ma swoje korzenie w starej legendzie. Czy hrabia okaże się mordercą? A może będzie zmuszony go zdemaskować?

Książka Miloša Urbana obfituje w niedomówienia, dygresje i nawiązania do wielu dzieł kultury i sztuki znanym współczesnemu czytelnikowi. Jednocześnie udaje się mu wciągnąć czytelnika w wir czeskich nastrojów społecznych końca dziewiętnastego wieku. 

Ta pozycja jest intrygującą i niebanalną kompozycją, składającą się z nieszablonowych postaci, tła historycznego i społecznego, które razem oferują nam obraz nie tylko życia w Monarchii Austro- Węgierskiej tamtego okresu, ale też pokazują ulotność bytu ludzkiego. Ukazują nam kruchość świata wobec nieuchronnych i bezustannie toczących się zmian, których nic i nikt nie jest w stanie powstrzymać. 


KSIĄŻKIA DOSTĘPNA RÓWNIEŻ TU.


Miloš Urban – czeski prozaik, redaktor i tłumacz. W swoim dorobku literackim ma m.in. takie tytuły jak: Klątwa siedmiu kościołów, Hastman.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz