4 stycznia 2016

Morderstwo i cała reszta - Marta Reich

Morderstwo i cała reszta to debiut literacki Marty Reich. Połączenie świata show biznesu, tajemnic i niespodziewanej śmierci wydał mi się bardzo interesujący.

Dodatkowo lubię interesować się książkami, nazwijmy je, mniej reklamowanymi. Nie wiadomo, czego się spodziewać i ten dreszczyk emocji, jak podczas podróży w nieznane...


Objętość debiutu jest imponująca. Ponad osiemset stron historii ludzi z pierwszych stron gazet, których życie przecina się niespodziewanie z życiem zwykłych śmiertelników.

Główną bohaterką książki jest Pola Białohorska - pracownica jednego z poczytnych miesięczników dla pań, która dostaje niespodziewaną, zawodową propozycję z rodzaju tych „nie do odrzucenia”.

Pola na wyraźne polecenie swojego despotycznego szefa przeprowadza wywiad z twórczynią potężnego holdingu. Sprawa jest o tyle zaskakująca, że kobieta wcześniej unikała wszelkich kontaktów z mediami, a po Warszawie krążą plotki o jej biznesowych kłopotach i nielegalnych transakcjach finansowych. Pola przeprowadza wywiad i już ma zapomnieć o sprawie, kiedy dociera do niej informacja o śmierci kobiety…

Nieoczekiwany obrót spraw w połączeniu z ciekawością, dociekliwością i uporem Poli skutkuje samoistnym wplątaniem się w potężną aferę kryminalną. Na dodatek w grę wchodzą pieniądze, wpływy i dyskrecja, na której ludziom biznesu szczególnie zależy. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że dziennikarka wywodzi się z rodziny, która rozdaje mocne karty w polskim show biznesie.

Morderstwo i cała reszta to mieszanka kryminału oraz powieści obyczajowej z nienachalnym wątkiem romantycznym w tle. Mimo czasami nierównego tempa i niepotrzebnego dublowania podanych wcześniej informacji książka jest  wciągająca i ciekawa. Całość stoi na wysokim poziomie. Warto przeczytać te osiemset stron, by poznać osobę mordercy. Trzeba przyznać, że został świetnie ukryty w plejadzie niebanalnych i wyrazistych bohaterów. A to podstawa sukcesu w świecie kryminałów.


Bardzo dziękuję Wydawnictwu Oficynka za egzemplarz recenzencki książki.Marta Reich – doskonale wykształcona kobieta o szerokim wachlarzu zainteresowań. Morderstwo i cała reszta to jej debiut literacki.

2 komentarze:

  1. Cieszę się, że książka wciąga. Mam już ją na półce, więc niebawem zabieram się za jej czytanie.

    OdpowiedzUsuń