12 lutego 2016

Wszystko, czego wam nie powiedziałam - Celeste Ng

Wszystko, czego wam nie powiedziałam Celeste Ng to historia rodziny Lee, która musi zmierzyć się z wielką tragedią, jaką jest śmierć córki i siostry.

Państwo Lee z dziećmi nie są zwyczajną amerykańską rodziną. On jest z pochodzenia Azjatą, ona - Amerykanką. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku mieszane małżeństwa, czy to z Azjatą, czy Czarnoskórym były obiektem skrajnie różnych opinii i reakcji, a nawet drwin oraz agresji.Dzieci Marlin i Jamesa - Nathan, Lydia i Hannah są od siebie tak różne, że aż trudno uwierzyć, że są rodzeństwem. Gdy się im jednak przyjrzymy, zauważymy, że łączy je nierozerwalna nić porozumienia. Pewien rodzaj wspólnej tajemnicy, którą zna i pojmuje jedynie ta trójka.

Każdy z członków rodziny przeżywa śmierć Lydii na swój sposób. Tragedia powoduje otwarcie starych ran i dojście do głosu dawnych pretensji, które kładą się cieniem na życie rodziny. Choć powoli zaczynamy się zastanawiać, czy rodzina Lee po prostu nie nauczyła się żyć w ich cieniu, a śmierć Lydii jest dla nich impulsem do zmiany tego stanu rzeczy.

Celeste Ng napisała trzymającą w napięciu powieść psychologiczną, w której pokazuje, jak ważna jest miłość i wzajemna akceptacja. Do czego prowadzi brak szczerej, otwartej rozmowy i jak niespełnione marzenia rodziców mogą wpływać na ich dzieci.


Wszystko, czego wam nie powiedziałam jest w gruncie rzeczy uniwersalną historią, która zdarza się codziennie w wielu domach na całym świecie.Recenzja powstała w ramach akcji #rodzinnesekrety

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka za egzemplarz recenzencki książki.
Celeste Ng - pisze eseje i opowiadania, Wszystko, czego wam nie powiedziałam to jej debiut powieściowy. Laureatka Nagrody Pushcart.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz