20 czerwca 2016

Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim - Wendy Lower

Furie Hitlera. Niemki na froncie wschodnim Wendy Lower to pasjonujące studium ludzkiej natury w zetknięciu z wojną i ideologią.

Publikacja jest niełatwa, wymaga skupienia i zastanowienia. Opowiada o kobietach, które w okresie nazizmu i II Wojny Światowej wkraczały w dorosłe życie. Dzięki zmianom, jakie zaszły w Niemczech oraz działaniom wojennym, mogły starać się o zatrudnienie w miejscach i w takim charakterze, o jakim wcześniej im się nie śniło.


Były sekretarkami, pielęgniarkami, urzędniczkami. Przepisywały rozkazy, były okiem i uchem swoich przełożonych. Wiedziały o tym, co dzieje się na okupowanych terenach Europy Wschodniej. Zdawały sobie sprawę z okrucieństwa wojny, ale też ze zbrodniczej działalności Niemców, takiej jak Einsatzgruppen, o masowych mordach, rozstrzelaniach, grabieży mienia. Część z nich brała w tym aktywny udział, ramię w ramię ze swoimi mężami czy kochankami.

Wendy Lower nie ocenia. Przejrzawszy setki dokumentów, skupia się, na chłodnej relacji badanego przez siebie zjawiska. Opowiada o skrawku historii, o którym właściwie nic nie wiemy, jako społeczeństwo. Myśląc o nazistach, czy czynach Niemców w okresie II Wojny Światowej, mamy na myśli przede wszystkim mężczyzn. Autorka uświadamia nam, jak ogromną i znaczącą rolę w zbrodniczym procederze, pełniły także niemieckie kobiety.

Dzięki jej badaniom możemy poznać historie niemieckich kobiet, które znalazły się na terenie frontu wschodniego. Poznajemy ich stosunek do wojny, zbrodni, ich poglądy czy marzenia. Konfrontujemy je z powszechną wiedzą na temat niemieckich poczynań w tamtym okresie. Jakie są wnioski? Przekonajcie się sami.
Wendy Lower - historyk, wieloletni pracownik Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz