28 czerwca 2016

Niepokorne. Judyta - Agnieszka Wojdowicz

Niepokorne. Judyta to ostatni tom sagi o trzech dziewczynach, które wkraczają w samodzielne i dorosłe życie w Krakowie dziewiętnastego wieku.

Przyjaźń dziewcząt trwa, mimo burz i zawirowań, jakie przetaczają się przez ich życie. Dwie z nich są już matkami. Zmieniają się, dojrzewają, ale jedno pozostaje niezmienne – ich charaktery i przekonania. Trwałość i upór przysporzą im zarówno wielu trosk, jak i radości.Podróżujemy między Krakowem, Wiedniem i Warszawą. Smakujemy życia w każdym z tych miast, choć to Warszawa jest tutaj tym najbardziej nieprzyjaznym miejscem, w którym jednej z bohaterek grozi poważne niebezpieczeństwo.

Zadziwiające jest to, że po dekadzie od pierwszego spotkania i życia w oddaleniu, dziewczęta nadal troszczą się o siebie i wzajemnie wpierają, zaś chwile, które znów udaje im się spędzić razem są dla nich, jak powrót do krainy szczęśliwości.

Po raz kolejny Agnieszka Wojdowicz czaruje nas opisami pięknego Krakowa i odmalowuje przed czytelnikiem obrazy rodem z belle époque. Zanurzeni w tej rzeczywistości przeżywamy wszystkie troski bohaterek śmiejąc się i płacząc razem z nimi.

Judyta to najbardziej refleksyjna i nostalgiczna ze wszystkich trzech tomów opowieść o zbuntowanych dziewczętach przełomu wieków. Rozwiązaniu ulegają wszystkie wątki. Dochodzi również do niespodziewanego i nagłego zakończenia. Radość miesza się ze smutkiem i żalem, a losy Elizy, Klary i Judyty będą, jak piękne i ulotne wspomnienie tego wszystkiego, co kojarzy nam się z życiem na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku.
Bardzo dziękuję Regałowi Nowości oraz Wydawnictwu Nasza Księgarnia za egzemplarz książki do recenzji.
Agnieszka Wojdowicz - z wykształcenia polonistka, z zawodu nauczycielka. Autorka książek: Serce Suriela, Łowcy aniołów, Korona Mandalich, Niepokorne. Eliza, Niepokorne. Klara.

1 komentarz: