Przejdź do głównej zawartości

Siła wyższa - Joanna Szwechłowicz

Proza Joanny Szwechłowicz urzekła mnie swoim wysokim poziomem językowym, miedzy innymi zwrotami, których w książkach innych polskich autorów próżno szukać, dystansem do świata i ludzi oraz niebanalnymi postaciami wyzierającymi z każdego planu powieści.

Siła wyższa to już trzecia z kolei książka autorki utrzymana w stylu „retro- kryminału”. Tym razem, pierwszoplanowymi bohaterami są dwaj bracia zakonni - Aleksander Herbst i Florian Myszkowski. Panowie zdają się być, jak ogień i woda. Różni ich wszystko, łączy, przynależność do zakonu Benedyktynów. A ich wzajemne przekomarzanie się i dysputy sprawią, że nie przestaniecie się śmiać i cieszyć z tej literackiej uczty zaserwowanej Wam, jako powieść o tytule Siła wyższa.



Bracia mają za zadanie przywołać do porządku zbuntowanego proboszcza jednej z poznańskich parafii, który znika bez śladu.  Śledztwo prowadzone przez Herbsta i Myszkowskiego prowadzi do małego pensjonatu administrowanego przez stare panny Malickie w uzdrowiskowej Krynicy. Poszukiwany pleban udaje się tam, bowiem, jego zmarły wikariusz był krewnym właścicielek gościńca. Kiedy wydaje się, że sprawa została rozwiązana pomyślnie, zarówno dla księdza Wojciecha, jak i dla Kościoła, proboszcz zostaje zamordowany…

Ukryte dochodzenie prowadzone przez Herbsta i Myszkowskiego doprowadza do zaskakującego rozwiązania. Za nim jednak do tego dojdzie, poznamy wszystkich mieszkańców krynickiego pensjonatu, a przyznać muszę, że to niezwykle barwna gromada niewiast i jegomościów. Każde z osobna jest większym indywiduum od drugiego. Nie wszyscy są tymi, za których się podają, nie wyłączając czcigodnych przedstawicieli Kościoła. Czy chęć popełnienie zbrodni była powodem przyjęcia fałszywej tożsamości?

Joanna Szwechłowicz, po raz kolejny, stworzyła obraz przedwojennego społeczeństwa polskiego ze wszystkich szczebli drabiny społecznej. Bohaterowie książki składają się na idealnie odtworzoną, szalenie barwną, mozaikę polskich obywateli, zamieszkujących nasz kraj w marcu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku.



Bardzo dziękuję Wydawnictwu Proszyński i S-ka za egzemplarz książki do recenzji.


Joanna Szwechłowicz – z wykształcenia polonistka i socjolog. Autorka powieści: Tajemnica szkoły dla panien, Ostatnia wola, Siła wyższa.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspozycja - Remigiusz Mróz

Ekspozycja jest najnowszą powieścią sensacyjną, która wyszła spod pióra obiecującego, młodego pisarza o nazwisku Mróz. Jest też pierwszą częścią przygód piekielnie inteligentnego acz obcesowego komisarza Wiktora Forsta, który za dużo pije, za mało śpi, ale dużo główkuje. Bohater odrobinę irytujący, ale o wiele bardziej imponujący swoją wiedzą, oczytaniem i umiejętnością wyciągania wniosków.

O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek - Asia Olejarczyk

źródło:Wydawnictwo Dreams O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to bardzo interesująca propozycja dla rodziców kilkulatków.  Autorka książki - Asia Olejarczyk - w przystępny i bardzo przyjazny sposób porusza tematy związane z miłością, okazywaniem uczuć, seksualnością człowieka oraz różnicami pomiędzy kobietami i mężczyznami.

BONY PREZENTOWE - PRAKTYCZNY PRZEWODNIK - aktualizacja 2020!

źródło: google Na myśl o prezentach robi Ci się słabo? Czy bony prezentowe to idealne rozwiązanie Twojego problemu? Są neutralnym prezentem dla każdego, na dodatek na każdą kieszeń i każdą okazję, ale UWAGA! Bony znajdujące się w ofercie księgarń, działających na polskim rynku, mają różne formy, różne wartości i różnią się sposobem zakupu oraz użycia! O wszystkich PUŁAPKACH bonów prezentowych przeczytacie w tym poście.