29 listopada 2016

Pax - Sara Pennypacker

źródło: Wydawnictwo IUVI
Zdecydowałam się na lekturę książki pod wpływem porównań jej treści do słynnego i legendarnego Małego Księcia. Przyznam, że mnie zaintrygowały. Choć wydały się też trochę niedorzeczne.

Pax to historia przyjaźni. Przyjaźni pięknej, lokalnej i absolutnie bezwarunkowej. Relacji, która, jeśli już się wydarzy, jest relacją najsilniejszą i najważniejszą z możliwych.Opowieść o tym jak mały chłopiec ucieka z domu, by mimo wojny, odszukać swojego przyjaciela – lisa, chwyta za serce. Skłania do zadumy i rozważań na temat wartości i kształtu prawdziwej przyjaźni w obecnych czasach.

Peter, zmuszony okolicznościami, zamieszkuje u dziadka, który nie wydaje się być najlepszym towarzyszem dla wrażliwego i delikatnego chłopca. Z tęsknoty za rudym przyjacielem chłopiec ucieka od dziadka, z mocnym postanowieniem odnalezienia przyjaciela…

Ta historia jest pełna ciepła, choć nie pozbawiona refleksji i pewnego rodzaju żalu, Mimo to dająca nadzieję i chęć do życia.  Buduje, jednocześnie pozostając w pamięci czytelnika na dłużej.

Myślę, że Pax ma wiele wspólnego z Małym KsięciemPax jest dostosowany fabularnie do potrzeb małego czytelnika żyjącego w dwudziestym pierwszym wieku. Obie jednak, poruszają uniwersalne tematy i mówią o ponadczasowych wartościach, takich jak przyjaźń, lojalność i oddanie.Bardzo dziękuję Wydawnictwu IUVI za egzemplarz książki do recenzji.
Sara Pennypacker - amerykańska autorka książek dla dzieci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz