6 listopada 2016

Ślady - Jakub Małecki

źródło: Wydawnictwo Sine Qua Non
To niebezpieczna lektura. Wielowątkowa opowieść o złożoności ludzkiego losu, której przekaz wzbudzi w Was ogromny niepokój. Niepokój, złość. Być może będziecie ją negować.

Jakub Malecki, obiecujący prozaik młodego pokolenia, autor docenionego przez krytyków i czytelników Dygotu powraca z nową książką.


Ślady to zbiór opowiadań. Stworzone tu formy literackie opowiadają różne historie, sprawiają, że przed oczami mamy szalony kalejdoskop obrazów.  Nie jest to jednak zbiór przypadkowy. Tak naprawdę całość to niezwykle uwierająca w swoim przesłaniu świadomość, że życie nie jest serią zdarzeń powstałych według logicznego ciągu. Nasza egzystencja nie jest też procesem jednorodnym i gładkim. To proces rodzący się w brudzie i bólach emocji oraz uczuć.

Małecki za pomocą idealnie dobranych słów pisze o emocjach i życiu. Prowokuje, uderza w czułe punkty. Sprawia, że czytelnik konfrontuje się ze słowami i zdaniami zapisanymi w książce. Rzadkie to i niezmiernie cenne. Bardzo cieszy mnie świadomość, że jeszcze ktoś, w tym zwariowanym i zmaterializowanym świecie, pochyla się nad czymś takim jak ludzki los.

Sztukę pisania o egzystencjalizmie Małecki opanował niemalże do perfekcji. Literacka poprzeczka już dawno zawisnęła na bardzo wysokim poziomi. Doskonałym uczuciem jest poczucie, że po raz kolejny autor doskoczył do wyznaczonego sobie punktu.
Bardzo dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non za egzemplarz książki do recenzji.
 Jakub Małecki – prozaik, tłumacz. Autor książek: Błędy, Przemytnik cudu, Zaksięgowani, Dżozef, W odbiciu, Odwrotniak, Dygot, Ślady .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz