8 czerwca 2017

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty - Sylwia Zientek

źródło: W.A.B.
Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty to najnowsza książka, która wyszła spod pióra Sylwii Zientek.  


Autorka jest jedną z najciekawszych pisarek, jakie objawiły się na polskim rynku w ciągu ostatnich lat.  Tematyka jej książek jest bardzo szeroka i szalenie różnorodna.  Od historii obyczajowych po powieść historyczną.

Już we wcześniejszych powieściach Sylwia Zientek udowodniła, że potrafi wprawnie sterować narracjami, przechodząc płynnie od współczesności do przeszłości.  

Ostatnimi swoimi publikacjami pokazała również, że, wraz z każdą nową książką, chce się rozwijać i wkraczać na kolejne szczeble drabinki pozwalającej na doskonalenie pisarskiego rzemiosła. A właściwie połączenia wciąż ewoluującego warsztatu z talentem do przelewania słów na papier.

źródło: W.A.B.
Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty to z pewnością najbardziej monumentalny projekt w dorobku autorki. Dzieje rodziny Żmijewskich to połączenie fikcyjnej fabuły z prawdziwą historią Warszawy.  Miasta o bogatej i trudnej przeszłości. Ta książka to pasjonująca i wciągająca bez reszty historia rodu warszawskich hotelarzy, w którą, po mistrzowsku, wpisano zapomniane dzieje stolicy. Fakty i zdarzenia, które egzystują obecnie, przede wszystkim, w literaturze fachowej.

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty jest pierwszym tomem sagi o właścicielach hotelu Varsovie. Został napisany w kilku płaszczyznach czasowych. Każda - idealnie wyważona i dostosowana do przypisanych jej realiów. Opowieść toczy się: współcześnie, w wieku dziewiętnastym oraz w wieku siedemnastym. Poznajemy cały korowód barwnych postaci. Każda z nich dołożyła cegiełkę do historii rodziny Żmijewskich.

Wszystko w tej opowieści współgra ze sobą. Fabuła, dialogi, realia historyczne. Dodatkowo, a może przede wszystkim, siłą tej książki jest język. Każde słowo zostało napisane z rozmysłem. Tekst dopracowano i dopieszczono tak, by czytelnik nie mógł się od niego oderwać.

Wszystkie te elementy, złożone razem, sprawiają, że Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty nie jest tylko kolejną sagą rodzinną, która ukazała się na naszym rynku.  Jest oryginalnym i żywym obrazem, złożonym z pełnowymiarowych bohaterów i autentycznych emocji.Bardzo dziękuję Wydawnictwu W.A.B. za egzemplarz książki do recenzji.
Sylwia Zientek -  autorka takich książek jak  Złudzenia, nerwice i sonaty (nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w  2013 roku), Próżna, Miraże,  Podróż w stronę czerwieni, Kolonia Marusia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz