29 czerwca 2017

20 książek do przeczytania na URLOPIE

źródło: pixabay
Nastał właśnie czas odpoczynku. Dla wszystkich miłośników wakacyjnego czytania mam listę propozycji książkowych do zabrania na urlop.

Będę się cieszyć, jeśli skorzystacie z tego zestawienia i wybierzecie jakąś książkę do swojej walizki. Sama mam już zapełniony czytnik książkami, które chcę przeczytać. Nieco rozmija się to z moim postanowieniem wysypiania się na urlopie, ale cóż zrobić :) 

Ale wróćmy do zestawienia świetnych książek na wakacyjny wypoczynek. Przyznaję się, że kategoria Książka łatwa i przyjemna jest kategorią utworzoną nieco na przekór wielbicielom literatury obyczajowej, ale nie mogłam się powstrzymać. Z drugiej strony bardzo współgra to z moimi odczuciami na temat "obyczajówki". Dla mnie jest powieść obyczajowa, która prezentuje wysoki poziom warsztatowy i fabularny oraz ta gorsza, czytana przeze mnie dla poprawy nastroju, dla relaksu, ale jednocześnie nie wnosząca nic do mojego światopoglądu. Macie tak czasem? :)


No, dobrze...zacznijmy to zestawienie...

Kryminał /  thriller


Tak dobrze mnie znasz - A. J. Rich


źródło: Prószyński i S-ka

Świetnie napisana historia, która od samego początku stawia nas w stan najwyższego napięcia. Rozpoczyna się bowiem bardzo mocnym emocjonalnym akcentem - główna bohaterka znajduje ciało swojego chłopaka, który umiera w jej mieszkaniu. Morgan jeszcze nie wie, że przed nią walka o jej własne życie...  Więcej o książce  TUTAJ.

Ostatnia wola - Joanna Szwechłowicz


źródło: Prószyński i S-ka

Już nie raz polecałam Wam ksiąski tej autorki. Uwielbiam je za klimat, poczucie humoru, świetnie rozpisanych bohaterów i język. Staranny i bogaty w słownictwo. Ostatnia wola to rozbrajający humorem kryminał retro, który da nam historię nieco w stylu Agaty Christie, wpisaną w realia przedwojennej Polski.  Więcej o książce  TUTAJ.

Moje śliczne - Karin Slaughter


źródło: HarperCollins Polska


Książka o zbrodni tak wymyślnej i krwawej, że ciarki na placach podczas czytania macie jak w banku. Thriller, który  dostarczy Wam naprawdę mocnych wrażeń. Więcej o książce  TUTAJ.


Czternaście milimetrów życia - Natan Noraj


źródło: Videograf SA

Polski kryminał, doskonale osadzony w polskich realiach ze świetnie skrojonymi bohaterami. Żadni tam herosi i super przystojni policjanci. Ot, zwyczajni gliniarze. A tu taka zbrodnia... Więcej o książce  TUTAJ.

Ogród z brązu - Gustavo Malajovich


źródło: Wydawnictwo Albatros

Książka, o której ja śmiało powiem: "Żałuję, że tyle leżała na mojej półce nieprzeczytana.Ta fabuła wessała mnie do swojego wnętrza. Nie wiem w czym tkwi sekret tej ksiąski, ale czytałam ją z wypiekami na twarzy. Więcej o książce TUTAJ.


Literatura piękna/obyczajowa

Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty - Sylwia Zientek


źródło: W.A.B.

Dla mnie ta ksiąska to absolutny "must have" lata. Dla każdego, kto kocha dobrze napisaną powieść obyczajową. Historia bogata w detale historyczne i obfitująca w wydarzenia. Jednocześnie pełna zawirowań i emocji, które sprawią, że czytelnik poświęci się tej książce bez reszty. Więcej o książce TUTAJ.


Cienie w czasie - Jordi Sierra i Fabra


źródło: Albatros

Interesująca i naprawdę dobrze napisana historia rodziny, która żyje w czasie dyktatury generała Franco. Hiszpania tamtego okresu to państwo targane wieloma problemami oraz emocjami. Podobnie jest z bohaterami też ksiąski. Więcej o książce  TUTAJ.


Ekożona - Michal Viewegh


źródło: Stara Szkoła

Przezabawna, współczesna opowieść o małżeństwie i rodzinie, napisana z ogromnym dystansem i ironią. Perypetie czeskiego małżeństwa są doskonałym przykładem na współczesne relacje damsko -męskie.Więcej o książce  TUTAJ.


Wariatka z Komańczy - Maria Nurowska


źródło: Prószyński i S-ka
Słodko - gorzka opowieśc o życiu z perspektywy kobiety dojrzałej. Kobiety z trudną przeszłością, dla której rycie wciąż pozostaje fantastyczną zagadką. To historia o tym ,jak postrzegamy siebie,  i jak chcą widzieć nas inni. Więcej o książce. TUTAJ.


Przepisy na miłość i zbrodnię - Sally Andrew


źródło: Wydawnictwo Otwarte

Ta opowieśc jest wprost stworzona do czytania na urlopie! Interesująca historia obyczajowa została tu spleciona z wątkiem kryminalnym. Na dokładkę dobre dialogi i pyszne jedzenie. Więcej o książce TUTAJ.

Literatura faktu /  biografie


Królestwo za mgłą - Michał Wójcik, Zofia Posmysz


źródło: Wydawnictwo Znak

Wywiad - rzeka z byłą więźniarką nazistowskich obozów koncentracyjnych. Dojrzała i piękna rozmowa o życiu i świecie. Pełna szacunku dla drugiego człowieka oraz otaczającego nas świata. Warto przeczytać, by czegoś się nauczyć. Więcej o książce  TUTAJ.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz


źródło: Wydawnictwo Czarne

Zapadająca w pamięć ksiąska, która odsłania przed nami zapomniane postaci, jakimi były szeregowe żołnierki Armii Czerwonej. Kobiety te zgłaszały się do służby pełne młodzieńczego zapału, to, co  dostały w zamian przyniosło im wiele bólu i cierpienia. Więcej o książce  TUTAJ.

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie - Roxana Saberi


źródło: Wydawnictwo SQN

Opowieść o współczesnym Iranie oczami kobiety. Spojrzenie bardzo wnikliwe i realistyczne. Więcej o książce  TUTAJ.


1913. Rok przed burzą - Florian Illies

źródło: Czarna Owca

Niesamowita podróż w czasie do świata,którego już nie ma. Opowieść o miłości do piękna, sztuki i życia. Historia tego, co dziś tak ważne i piękne w naszej kulturze. Więcej o książce  TUTAJ.

Mężczyźni z różowym trójkątem - Heinz Heger


źródło: Ośrodek Karta

Opowieść o tym do czego prowadzi szufladkowanie i dzielenie ludzi. Historia strasznego cierpienia i niewyobrażalnego okrucieństwa. Dziś ukazująca się jako szalenie wyraźne ostrzeżenie przed narodzinami zła. Więcej o książce  TUTAJ.


Książka łatwa i przyjemna


Kuchnia miłości - Fritzi Paul

źródło: Prozami

Klasyczny romans, którego akcja toczy się wokół kuchni i Włoch. Napisana z miłości do wszystkiego,co włoskie. Więcej o książce  TUTAJ.


Czas zaklęty. Alicja w krainie czasów. Tom I - Ałbena Grabowska


źródło: Wydawnictwo Zwierciadło


Historia zakazanego romansu, którego skutki będą odczuwać kolejne pokolenia. Idealne wyczucie epoki plus dobry styl autorki, dają nam literaturę dla kobiet z trochę wyższej półki. Więcej o książce TUTAJ.

To przez ciebie! - Mhairi McFarlane


źródło: HarperCollins Polska


Ona, on i "ta trzecia" To się nie może dobrze skończyć? A może to nie koniec a początek? Więcej o książce  TUTAJ.


Nie ma tego złego - Katarzyna Żak


źródło: Czwarta Strona

Historia,która może przydarzyć się każdej kobiecie - wpadasz z deszczu pod rynnę i co dalej? Robisz dobrą minę do twojego nowego życia, które jak na razie nie rokuje poprawy. Na dokłądkę twoja stara znajoma zostaje zamordowana... Więcej o książce  TUTAJ.


Irlandzkie łąki. Mieć odwagę, by marzyć. Tom I - Susan Anne Mason


źródło: Dreams

Klimatyczna historia miłosna osadzona w realiach amerykańskich początku dwudziestego wieku. Urocza i relaksująca. Więcej o książce  TUTAJ.Miłego i zaczytanego wypoczynku:-)

4 komentarze: