16 czerwca 2017

TOP 9 książek na DZIEŃ OJCA

źródło: pixabay
Dzień Ojca już za kilka dni. Przedstawiam Wam listę interesujących prezentów książkowych specjalnie na tę okazję.

Przyznam Wam się szczerze, że pisząc ten post kierowałam się, w dużej mierze, preferencjami własnego Ojca. Faceta niebanalnego, czytającego głównie kryminały i literaturę faktu. Choć i Grą o tron, czy Zapomnianym legionem  mężczyzna ten nie wzgardzi ;)

Kolejnym argumentem "za" książkami z tej listy przemawia fakt, że mój Ojciec uznał je za, tu cytat "naprawdę dobre", co w jego ustach brzmi jak prawdziwy komplement, ponieważ szalenie wybredny z niego czytelnik.

Od jakiegoś czasu, wpadając do mnie, przegląda moje recenzenckie egzemplarze, wyławiając te  najbardziej interesujące dla siebie. Z jego "łowów" powstała taka oto lista:

Pol Pot. Pola śmierci - Philip Short


źródło: Prószyński i S-ka

Historia życia jednego z najkrwawszych dyktatorów XX wieku przykuła  jego i moją uwagę. Postać szalenie inteligentna, która zamieniła swój kraj w prawdziwe pieklo na ziemi. Świetnie napisana biografia, wyjaśniająca od "a" do "z" fenomen tego dyktatora. Więcej o książce  TUTAJ.


Topografia pamięci - Martin Pollack
źródło: Wydawnictwo Czarne

Austriacki pisarz, którego ksiąski regularnie ukazują się w Polsce. Oboje przygodę z pisarzem rozpoczęliśmy od jego rozliczenia z przeszłością i historią własnej rodziny, czyli od Śmierci w bunkrze. Tym razem jest to książka pełna rozważań na temat ludzkiej pamięci. Temat ten przeważa w tekstach składających się na książkę. Pozornie jest to kompilacja rróżnych odniesień i dygresji. Tak naprawdę to ksiąska zmuszająca do zastanowienia i refleksji. Więcej o książce TUTAJ.


Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera - Volker Koop


źródło: Prószyński i S-ka

Zainteresowanie okresem II Wojny Światowej po kimś odziedziczyłam. Oboje bardzo chętnie sięgamy do publikacji dotyczących tego okresu. Ta, jest jedną z najciekawszych po jaką ostatnimi czasy sięgnęliśmy. Napisana w oparciu o najbardziej aktualne źródła. Rrzeczowa i wciągająca. Więcej o książce TUTAJ.


Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk - Bartłomiej Kuraś, Paweł Smoleński


źródło: Wydawnictwo Czarne

Do historii ciągnęło nas od zawsze. To Ojciec pierwszy opowiadał mi o Goralenvolk. To były jakieś strzępki informacji. Do dziś nie mam pojęcia skąd wiedział, ale kiedy zobaczył u mnie tę książkę  natychmiast ją porwał. Myślę, że jest ona dla każdego ciekawego świata, człowieka, lubiącego mieć wiedzę na wiele tematów, także tych trudnych. Więcej o książce TUTAJ.


Ptaki drapieżne. Historia Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK - Michał Wójcik, Emil Marat


źródło: Wydawnictwo Znak

Do "wywiadów-rzek" mam ogromny sentyment. Dlaczego? No, zgadujcie... Tak, przez Ojca. To on zawsze mi powtarzał, ze to jedna z najciekawszych form poznania jakiejś postaci. Choć nie ukrywam, że bardzo uczulał mnie na to, ze by uznaćw pełni jakiś wywiad za naprawdę wartościowy, trzeba znać choć trochę fakty pośrednio związane z głównym bohaterem wywiadu. Pamiętam,że pierwszy wywiad-rzeka, jaki czytaliśmy razem to Świat według Mellera, to była taka pierwsza lektura, którą omawialiśmy jak" równy z równym". Historię "Sępa" podsunęłam Ojcu ja. Był zachwycony. Więcej o książce TUTAJ.


Pora chudych myszy - Wojciech Bauer

źródło: Videograf SA

Ta ksiąska wciągnęła nas bez reszty. Dla każdego z nas było to pierwsze spotkanie z twórczością Wojciecha Bauera. Śląsk jest nam bliski, mamy do tego regionu ogromny sentyment. Dlatego pochłonęliśmy tę pozycję z prędkością światła. Wciąga, trzyma w napięciu i jest cudownie mroczna. Więcej o książce TUTAJ.


Ostatni Pielgrzym - Gard Sveen


źródło: Media Rodzina

Nie jesteśmy wielkimi fanami skandynawskich kryminałów. No, dobrze Harry Hole nas urzekł, ale reszta zlewa nam się w jedno. Przy bestsellerowej Dziewczuynie z pociągu mieliśmy mocno mieszane uczucia, ale Ostatni Pielgrzym nas porwał! Podeszliśmy do sprawy sceptycznie, ale potem jedno popędzało drugie do szybszego czytania kolejnych rozdziałów.... Więcej o książce TUTAJ.


Cykl: Camille Verhoeven - Pierre Lemaitre

źródło: Muza
źródło: Muza

źródło: Muza

Trzytomowy cykl o francuskim komisarzu policji. Świetny, zaskakujący. Bardzo realistyczny i bardzo męski. Po prostu doskonały. Składają się na niego kolejno: Koronkowa robota - dostępna TUTAJ, Alex - recenzja TU oraz Ofiara- więcej TUTAJ


Nie patrz w tamtą stronę - Marcin Grygier


źródło: Prószyński i S-ka

Fantastyczny debiut tego aktora, który najpierw wpadł w mojej ręce, a potem był polecany każdemu. Oboje uznaliśmy go za bardzo ciekawy i wciągający za sprawą doskonale skrojonej fabuły, która trzymała nas w napięciu do samego końca. Dla mnie miało to jeszcze dodatkowy plus - zero wątku romansowo-miłosnego. Nienawidzę wplatania tego w kryminały. Więcej o książce TUTAJ.Najlepsze życzenia dla wszystkich Ojców :)
5 komentarzy: