5 czerwca 2017

Inwigilacja - Remigiusz Mróz

źródło: Czwarta Strona
Inwigilacja to już piąty tom z niepowtarzalnego cyklu o poczynaniach Joanny Chyłki.


Sama Chyłka jest kwintesencją współczesnej, wyzwolonej kobiety, która buduje swoją karierę krok po kroku i osiąga sukces. Niestety, od kiedy w jej życiu pojawia się młody aplikant Oryńskim, jej kariera jest jak wianek, przeplatany na zmianę przez sukcesy i porażki.

W tym tomie, po raz kolejny zresztą, Remigiusz Mróz przedstawia nam szalenie ciekawą i zawiłą sprawę chłopaka, który zaginął kilkanaście lat temu i nagle pojawia się nie wiadomo skąd, pod zupełnie innym nazwiskiem, na dodatek jako osoba podejrzana o terroryzm.

Tutaj znowu autor uderza w nasze sprawy narodowe. Może nie jest to idealne sformułowanie, ale odnosi się do tego, co nas ostatnimi czasy boli i antagonizuje jako społeczeństwo.  Stosunek do sytuacji politycznej na świecie, nasze poglądy dotyczące osób wyznających islam, uchodźców, czy odmienności w szerszym znaczeniu tego słowa.

Chyłka, mimo ciąży albo wręcz dzięki niej, jest jeszcze bardziej zdeterminowana i bezkompromisowa w swoim działaniu. Robi wszystko, by dociec prawdy. Tylko czy to skończy się dla niej kolejnym spektakularnym sukcesem? Wszak stąpa po bardzo grząskim i niebezpiecznym gruncie. Tak bardzo niebezpiecznym, że nie jest w stanie sobie tego wyobrazić…

Książka jest bogata w zwroty akcji, zawiłości prawne, ma naprawdę dobre dialogi. Co bardzo mnie cieszy, bo nie raz miałam wrażenie, że autor ma problem z konstruowaniem ich w lekki i dopracowany sposób. 

Osobiście bardzo lubię tę serię. Zapewne jestem zupełnie nieobiektywna. Pewnie dlatego, że nie jestem prawnikiem…. Dla mnie ta książka to naprawdę świetna lektura. Pełna ciętej riposty i dobrej akcji. Mam tylko jedną prośbę do autora – może e w kolejnym tomie warto poruszyć kwestię pałacowych ułaskawień? Dlaczego o to proszę? Bo dla obywatela, będącego laikiem w kwestiach prawa, lektura cyklu o Chyłce jest trochę jak nauka prawa. Mimo, że jest to czasem forma dostosowana do fabuły, a co za tym idzie uproszczona.


Pozostałe tomy znajdziesz tutaj.

Remigiusz Mróz – z zawodu prawnik. Jest autorem między innymi: Chór zapomnianych głosów,Parabellum (trzy tomy), Turkusowe szaleWieża milczeniaKasacjaZaginięcie, Rewizja, Immunitet, W cieniu prawa.

2 komentarze:

  1. Dzięki! A ułaskawienia... mhm. W pewnym momencie, w którejś serii, na pewno się pojawią. :D

    OdpowiedzUsuń