3 kwietnia 2015

Czas zamknięty - Hanna Cygler


Czas zamknięty Hanny Cygler jest kontynuacją losów Włodka Hallmana z powieści Pokonani.  W Czasie zamkniętym cofamy się w przeszłość i coraz bardziej zaciekawieni czytamy o młodym człowieku, którego życie dopiero się zaczyna. Nastoletni chłopak powoli wkracza w świat dorosłych, przeżywa pierwszą miłość, ma wsparcie kochającej rodziny. Jednak na przeszkodzie jego szczęściu staje wojna. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt jego niemiecko- polskich korzeni i miejsce zamieszkania - Wolne Miasto Gdańsk.


W połowie tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku atmosfera w mieście staje się nie do zniesienia. Zwolennicy narodowego socjalizmu jawnie akcentują swoją wrogość wobec żydowskich i polskich mieszkańców miasta. W wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności  główny bohater musi uciekać z Gdańska. Dzięki pomocy dobrych ludzi trafia do Wilna, gdzie na dobre rozpoczyna się jego wojenna historia.


Na Kresach nie obce stają się Włodkowi Hallmanowi sceny gwałtów, zbiorowych morderstw i bestialskiego zachowania niemieckiego i sowieckiego okupanta. W tej sytuacji ten młody chłopak radzi sobie jak tylko potrafi. Nie wystrzega się błędów i złych uczynków, ale w głębi duszy pozostaje dobrym człowiekiem. Pewnego dnia zakochuje się szczerze i z wzajemnością w pięknej dziewczynie. Niestety los nie oszczędza pary kochanków. W wyniku tragicznych wydarzeń i ludzkiej zawiści żyją z dala od siebie, wciąż o sobie pamiętając i tęskniąc za sobą.

Włodek Hallman po wielu zawirowaniach losu ma wreszcie sposobność by walczyć za ojczyznę. Walczy u boku partyzantów, a następnie trafia do Armii Berlinga. Dla mnie wątek walki o Polskę jest pewnego rodzaju nawoływaniem o nieocenianie wyborów ludzkich okresu wojny. Wojna jest tak specyficznym czasem, gdzie często ułamki sekund decydują o podjęciu tej czy innej decyzji. Kiedy słyszę dyskusję na temat walczących za ojczyznę i sporach czy Armia Krajowa była lepszą armią od Armii Ludowej, to myślę sobie, że te dyskusje są pozbawione sensu, ponieważ każdy z walczących za Polskę oddał jej cząstkę siebie, kawałek swojego życia oraz wiele krwi, potu i łez

Czas zamknięty to właśnie fantastyczna opowieść o zawirowaniach wojny i komplikacjach życiowych jakie niesie za  sobą konflikt zbrojny. Włodek Hallman chce walczyć za ojczyznę i robi to, gdy nadarza się ku temu okazja. Poświęca temu wszelkie siły i całe swoje zaangażowanie.

Hallman jest przykładem bohatera, który musi walczyć o swoje życie, by to osiągnąć ima się różnych zajęć, ale stara się być dobrym człowiekiem, choć nie unika błędów, które już na zawsze obciążą jego sumienie i serce.

Oprócz dobrze odtworzonego tła historycznego, atmosfery Wolnego Miasta Gdańska w przededniu II Wojny Światowej i okupacyjnej zawieruchy na Kresach II Rzeczpospolitej, siłą Czasu zamkniętego są wyraziści bohaterowie, ludzie obdarzeni wadami i zaletami. Nikt tu nie jest z gruntu zły lub zawsze dobry. Bohaterowie powieści są ludźmi z krwi i kości, którym przyszło żyć w bardzo trudnych czasach, a ich sumienia muszą zmagać się z ogromnymi problemami natury moralnej, jednocześnie mając na uwadze kluczowe dla swojej dalszej egzystencji pytanie: Jak przeżyć?

Powieść Hanny Cygler wciągnęła mnie od pierwszej strony. Dzięki wartkiej narracji i zwięzłym opisom, książka ani na chwilę nie jest rozwlekła i nużąca. Wątki zostały umiejętnie ze sobą splecone, co nie daje czytelnikowi powodu do zagubienia. Powieść czyta się sama z niegasnącym zainteresowaniem.


Hanna Cygler – z zawodu jest tłumaczem, pisze dla przyjemności. Do tej pory Hanna Cygler wydała następujące powieści: 3 razy R, Bratnie dusze, Czas zamknięty, Deklinacja męska/żeńska, Dobre geny, Dwie głowy anioła, Głowa anioła, Grecka mozaika, Kolor bursztynu, Odmiana przez przypadki, Pokonani, Przekład dowolny, Przyszły niedokonany, Tryb warunkowy, W cudzym domu, Złodziejki czasu.


2 komentarze:

 1. Uwielbiam podobne klimaty, dlatego z pewnością sięgnę po tę książkę, jeżeli jedynie będę miała taką możliwość. Dziękuję za jej polecenie. :)

  blizej-ciszej-bardziej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe, że łatwo będzie ją odnaleźć w bibliotece, ponieważ powieść w tym roku została wznowiona..
   Myślę, że kolejna recenzja, która znajdzie się na blogu również wpisze się w Twoje zainteresowania :)

   Usuń