20 kwietnia 2015

Reputacje - Gabriel Juan Vasquez

Reputacje to kolejna powieść Juana Gabriela Vasqueza wydana na polskim rynku. Vasguez nazywany jest następcą swojego wielkiego rodaka Gabriela Garcii Marqueza. Dla mnie jednak, obie te twórczości bardzo się od siebie różnią. Twórczość Vasqueza jest klasyczna i prostsza w odbiorze, wiele w niej też  odniesień do egzystencjalizmu. 

Głównym bohaterem Reputacji jest Javier Mallarino, znany karykaturzysta z kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym, który właśnie obchodzi okrągłą rocznicę swojej pracy zawodowej. Huczny jubileusz staje się dla Mallarino okazją do wspomnień i refleksji nad swoim życiem i wyborami, jakich dokonał w przeszłości.


Karykaturzysta dokonał w swoim życiu kilku wyborów, które znacznie zaważyły na jego życiu. Choć jest człowiekiem znanym i dumnym ze swojego sukcesu, pozostał osobą niezależną, nieidącą na kompromisy, i mocno broniącą swojego zdania. Jest w nim też trochę zwykłej ludzkiej pychy i wielka świadomość swoich wpływów na ludzkie postrzeganie świata, przez pryzmat tworzonych przez siebie rysunków.

Jednocześnie poznajemy bardziej ludzkie oblicze Mallarino,  który  tęskni za swoją oną Magdaleną, z którą rozstał się wiele lat, temu a która jest dla niego ideałem kobiety inteligentnej, niezależnej i godnej najwyższego szacunku. Mimo, że nie jest całkowicie zobojętniały na kobiece wdzięki, to jednak rodzina jest dla niego ważną wartością.

Główny bohater dużo czasu poświęca na zapoznanie czytelnika ze swoim talentem i jego mocą oddziaływania społecznego. Mallarino wie, że jego rysunki wzbudzają skrajnie złe i dobre emocje wśród jego odbiorców. Zdaje sobie również sprawę z tego, że poprzez swoje karykatury ma bardzo duży wpływ na kształtowanie poglądów i postrzeganie polityki oraz świata przez czytelników gazety, w której pracuje.

Książka Vasqueza nie jest fabułą z wielką intrygą i zaskakującym zaskoczeniem. To raczej wyważona, czasem monotonna opowieść o ludzkim postrzeganiu świata i konsekwencji własnych, życiowych wyborów.

W Reputacjach wyraźnie widać zainteresowanie autora i oczywiste nawiązanie do twórczości Josepha Conrada. Obaj panowie w swojej twórczości stawiają nacisk na najważniejsze duchowe wartości jakimi są godność, honor i prawość wobec otaczającego nas świata.

Reputacje są także refleksją nad współczesnym dziennikarstwem, jego sile rażenia, mocą kreacji i zniszczenia. Vasquez  rozważa kwestię odpowiedzialności ludzi mediów, którzy w sposób świadomy piórem lub tuszem sprawują pewnego rodzaju  władzę nad ludzkim umysłem i ludzką duszą.

Język powieści jest niejednoznaczny i wyszukany. Autor powoli i z pietyzmem odkrywa przed czytelnikiem drugie dno swojej opowieści jakim jest zadumanie nad złożonością ludzkiej natury i umysłu.
Juan Gabriel Vasquez – kolumbijski pisarz, prozaik i eseista. Jest też tłumaczem, przekładał miedzy innymi książki Victora Hugo. Jest również autorem biografii Josepha Conrada. W Polsce oprócz Reputacji wydano jeszcze : Hałas spadających rzeczy i Sekretną historię Costaguany.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz