8 kwietnia 2015

Medalion z bursztynem - Anna Klejzerowicz

Medalion z bursztynem Anny Klejzerowicz to wciągająca opowieść  o trzech pokoleniach kobiet, których życie od urodzenia związane jest z Gdańskiem.  Ewa jest młodą graficzką, szczęśliwą żoną i matką. Jej matka to emerytowana nauczycielka i kompletne przeciwieństwo swojej córki. Jest chłodna, zdystansowana i nieufna wobec ludzi. Jednocześnie to elegancka starsza pani, którą mimo upływu lat trudno nazwać staruszką. Najstarsza z nich Maria to córka biednego rybaka, kobieta ciężko pracująca na utrzymania rodziny, której los nie oszczędzał tragicznych życiowych wydarzeń.


Cała historia rozpoczyna się w momencie, gdy Ewa porządkuje dom po śmierci babki. W mieszkaniu Marii znajduje ukryty bursztynowy medalion z załączonym do niego tajemniczym listem. 


Chcąc nie chcąc Ewa musi nawiązać bliższy kontakt ze swoją zdystansowaną matką, a matka musi otworzyć się przed córką. Bez obustronnej współpracy i wspólnego wysiłku nie da się poznać przeszłości. Dzięki tajemnicy z przed lat Halina i Ewa na nowo odkrywają łączce je więzy i poznają się wreszcie nawzajem- już bez barier, ale za to z pełnym emocjonalnym zaangażowaniem.

Badanie historii tajemniczego medalionu niesie za sobą również nieoczekiwane konsekwencje, strach o bliskich i niespodziewaną lawiną tragicznych wydarzeń. Na szczęście Ewa ma wsparcie rodziny i to daje jej emocjonalną siłę do działania. Poznajemy ją jako kobietę silną, energiczną i bardzo zdeterminowaną w dążeniu do wyznaczonego celu.

W powieści Klejzerowicz przeszłość miesza się z teraźniejszością. Jeden i drugi czas wyraźnie na siebie oddziałuje, pokazując nam, że wszystko co się wydarzyło, dzieje i ma wydarzyć jest ze sobą nierozerwalnie połączone. Dzięki niespodziewanemu splątaniu z przeszłością główna bohaterka zbliża się do matki i babki, jednocześnie poznając lepiej samą siebie.

Medalion z bursztynem to również opowieść o walce dobra ze złem. O tym,  ile jesteśmy w stanie uczynić dla drugiego człowieka. Po lekturze książki zyskujemy świadomość, że geny mają znaczenie, ale to otaczająca nas rzeczywistość ma kluczowy i znaczący wpływ na to kim jesteśmy lub kim się w życiu  staniemy.

Autorce udało się połączyć literaturę obyczajową z kryminałem, wplatając na dokładkę interesujące tło historyczne, jakim z pewnością jest Gdańsk lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.  Dziś Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z turystyką i plażowaniem, ale kiedyś to miasto było najprawdziwszym tyglem kulturowym i ostoją kultury, i handlu, a swoje oblicze ubarwił, i jeszcze bardziej zamącił, przyjmując w swoje ramiona wielu przybyszy z różnych stron kraju, tuż po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Dzięki temu Gdańsk jest świetnym miejscem do badań historycznych  dla wielu badaczy dziejów i jak widać wspaniałą inspiracją dla współczesnych, polskich pisarzy.


Anna Klejzerowicz – człowiek wielu zainteresowań, pisarka, publicystka, redaktor a także fotograf. Wielbicielka kotów i sztuki. Pisze opowiadania i powieści. Jest autorka miedzy innymi : Sądu ostatecznego, Cienia gejszy,  Czarownicy, powieści Ostatnią kartą jest śmierć,  czy Listu z powstania. Medalion z bursztynem to najnowsza powieść jej autorstwa.

2 komentarze:

  1. Czasami mam chęć na takie powieści z tajemnicą rodzinną w tle, ale chyba akurat nie w tym momencie :) A jeśli Ty lubisz takie klimaty to polecam lekką, ale też z kryminalnym motywem książkę "Włoskie sekrety" M. Yildirim :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja nikogo nie namawiam na natychmiastowe przeczytanie zrecenzowanej przeze mnie książki,po prostu piszę,że dla mnie było warto, a za polecenie pozycji do czytania dziękuję:)

      Usuń